„Kdyby současní politici dělali dobře své řemeslo, velmi pravděpodobně bychom zde už dávno měli vládu s důvěrou Sněmovny. Vedlo by ji nevyhnutelně ANO − ne však nutně s Andrejem Babišem na postu premiéra − které by vládlo s některými z demokratických stran. Předseda SPD Tomio Okamura by za své skandální výroky o táboře v Letech nemusel být odvoláván z postu místopředsedy Sněmovny, protože by do této funkce vůbec nebyl zvolen. O ataku na média veřejné služby by se vůbec nemluvilo, protože jejich nezávislost by byla jednou ze základních garancí pro demokratické strany ve vládě,“ napsal v hodnocení dnešní politické situace v Česku Klimeš.
Kdyby demokratičtí politici dělali to, co mají dělat, velmi pravděpodobně by se také ve veřejném prostoru tolik nemluvilo o odchodu Česka z EU, protože by demokratičtí politici svým spoluobčanům vysvětlovali, proč je pro nás dobré zůstat členským státem EU.
Jenže nic z toho není pravda a Klimeš to klade za vinu demokratickým politikům. Ti si řekli, že budou Andreje Babiše ze všech sil kritizovat. A už to nese své první ovoce. Babiš si v menšinové vládě dělá takřka vše, co je mu libo, zatímco demokratické strany nadále nepoutají pozornost většiny společnosti. Tím podle Klimeše nejvíc utrpěla česká demokracie, protože se premiér v demisi spojil s komunisty a s SPD Tomia Okamury a obsadil s jejich pomocí orgány Sněmovny. S jejich pomocí může s českou demokracií ještě hodně zahýbat.
Místo toho teď slyšíme bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou za hnutí ANO, která oznamuje světu, že chce prosadit ústavní změny a je jí lhostejné, s kým budou prosazeny. Můžeme se tak nadít např. konání referenda o odchodu z EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp