Od ruského vpádu na celé území Ukrajiny uvalila EU na Ruskou federaci několik balíků sankcí a poskytla Ukrajině finanční podporu. Ať už na posílení armády, nebo na fungování ukrajinského státu. Jenže ruská ropa a plyn prudí do Evropy dál a EU za ni dál platí. Zde jsou čísla, která ukazují, jaká je realita. Vládě v Kyjevě pravděpodobně radost nedělá.
Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?Anketa
Server německého listu Hessische/Niedersächsische Allgemeine (HNA) nabídl i pohled na druhou stranu mince. Evropské země totiž nakupují více ruského zkapalněného zemního plynu než kdykoli předtím.
Celkově Rusko v roce 2024 vydělalo 242 miliard eur na vývozu fosilních paliv do celého světa. Z toho z Francie šlo 2,68 miliardy eur. Dokládají to data Institutu pro energetickou a finanční analýzu (IEEFA).
Francie, Španělsko a Belgie společně odebírají 85 procent LNG, které Rusko vyváží do Evropy. 27 procent dovozu dorazilo do terminálu v Dunkerku v severní Francii. Především kvůli pěti terminálům pro opětovné zplynování, které Francie provozuje, hraje Grande Nation v dovozu LNG zvláštní roli.
Problém je v tom, že obrovská závislost na ruském LNG ztěžuje zemím EU definitivní ukončení dodávek ruského plynu. Evropská komise již tento cíl stanovila jako prioritu: Měl by být připraven do roku 2027. Ale proti této proklamaci opět stojí čísla. V lednu 2025 vzrostl ruský vývoz LNG do Francie o 25 procent ve srovnání s lednem 2024. EU byla celkově největším odběratelem ruského LNG. EU nakoupila 49 procent tohoto plynu. Následovaly Čína a Japonsko s 22 a 18 procenty.
Podle odhadů Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (Crea), na které upozornil server britského listu The Guardian, Evropská unie ve třetím roce války nakoupila ruskou ropu a plyn za 21,9 miliardy eur. „Tato částka je o jednu šestinu vyšší než 18,7 miliardy eur, které EU přidělila Ukrajině jako finanční pomoc v roce 2024, podle sledování z Kielského institutu pro světovou ekonomiku (IfW Kiel). … V kalendářním roce 2024 vydala EU na dovoz ruských fosilních paliv o 39 % více, než vyčlenila pro Ukrajinu. Částka pomoci nezahrnuje vojenské nebo humanitární příspěvky,“ napsal k tomu The Guardian.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.