Podle něj se poměr mezi pravicí a levicí moc nezměnil. „Bereme-li za levici Zelené, SPD a Linke, jejich celkový součet hlasů o 0,9 procenta klesl. Podobně započítáme-li CSU, FW, AfD a FDP do pravice, získala pravice celkem 4,1 % navíc,“ píše. Kechlibar míní, že voliči se pouze přesouvali mezi stranami, část šla od CSU k Zeleným a část k AfD. Ovšem AfD prý také dokázala zmobilizovat značnou část nevoličů.
Jako první se Kechlibar věnoval straně, která ve volbách ztratila od minulých voleb deset a půl procenta. „Historické úspěchy CSU byly založeny zejména na tom, že na pravici představovala v Bavorsku jedinou alternativu,“ tvrdí a cituje moto jednoho z předáků CSU: „Napravo od CSU nesmí existovat žádná demokraticky legitimovaná strana!“ Podle tohoto mota sdružovala CSU i lidi, kteří by jinak volili ještě více doprava, například vysídlence po druhé světové válce. „Že šéf sudetského spolku Bernd Posselt je členem CSU, není náhoda,“ píše Kechlibar. Neúspěch pak vidí v tom, že toto již neplatí. Napravo od CSU jsou prý teď Freie Wähler (Svobodní voliči) a AfD. AfD získala 10,2 %, nicméně podle Kechlibara je její šance být ve vládě takřka nulová. Jako pravděpodobná se jeví koalice CSU a Freie Wahler, kteří mají podobný program.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas