Angelu Merkelovou znovu čekají velmi horké chvilky. Tentokrát...

17.10.2016 12:40 | Zprávy

Na německé politické scéně se schyluje k dalším problémům. Kancléřka Angela Merkelová chce prosadit další zpřísnění sankcí vůči Rusku, ale socialisté coby koaliční partner její CDU jsou proti. Shoda v této otázce však nepanuje ani mezi hlavními představiteli EU či jednotlivých členských států.

Angelu Merkelovou znovu čekají velmi horké chvilky. Tentokrát...
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Obama - Merkelová

Další sankce proti Rusku by se měly projednávat příští čtvrtek a pátek v rámci zasedání Evropské rady. Kancléřka Merkelová se staví jednoznačně za zpřísnění sankcí proti Rusku a hodlá o nutnosti tohoto kroku přesvědčit i své partnery v Evropské unii. Podpořit její záměr již přislíbil také americký prezident Barack Obama. Hlavním důvodem pro přijetí dalších sankcí je podle jejich navrhovatelů počínání ruských sil v Sýrii.

Příměří podepsané mezi Spojenými státy a Ruskem se v uplynulých dnech v podstatě zhroutilo a obě strany se navzájem obviňují ze zodpovědnosti. Američané vyčítají Rusům, že se neohlížejí na civilní oběti a po boku syrského prezidenta Bašára Asada se dopouštějí válečných zločinů. Vztahy Washingtonu a Moskvy jsou po krátkém období tání opět na bodu mrazu a tuto skutečnost se již diplomaté obou zemí ani nepokoušejí zastírat.

Logickým krokem ze strany Západu může být snaha o přijetí dalších sankcí proti Rusku. Na rozdíl od přijetí sankcí po záboru Krymu Ruskem však nyní zastánci tohoto silového řešení zdaleka nemají tak silnou pozici. Spousta kritiků hovoří o tom, že sankce nepřinesly žádná pozitiva a Rusko stejně od jeho chování nijak neodradily. Shoda na této otázce nepanuje ani v Německu, které je považováno za nejvěrnějšího spojence Washingtonu, ale ani v Bruselu či členských státech EU.

Například ministryně zahraničí Evropské unie Federica Mogheriniová se vyslovila proti sankcím a stejný názor zastávají i lucemburský a francouzský ministr zahraničí Jean Asselborn a Jean-Marc Ayrault. Merkelová tak bude muset příští týden o nutnosti sankcí přesvědčit své zahraniční partnery a vedle toho i domácí pochybovače. Hlavní problém pro Merkelovou je, že se rekrutují především z řad koaličního partnera SPD.

„Přes veškerou kritiku ruského počínání v Sýrii si nemyslím, že sankce mohou přinést nějakou změnu k lepšímu,“ uvedl pro Tagesspiegel místopředseda SPD Ralf Stegner, který zároveň vyzdvihl roli ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera (SPD) při vyjednání s ruskou stranou. Před několika dny se ve stejném duchu vyjádřil také hlavní vládní koordinátor rusko-německých vztahů Gernot Erler pro Deutsche Welle.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chci válečné daně. Já si rád za Ukrajinu připlatím.“ Český novinář zní jako tajemník NATO

14:02 „Chci válečné daně. Já si rád za Ukrajinu připlatím.“ Český novinář zní jako tajemník NATO

V souvislosti s válkou na Ukrajině se rozjela debata o zbrojení. Generální tajemník NATO Mark Rutte …