Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

04.05.2024 18:35 | Rozhovor

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce prezidenta dostatečně duchovně ‚způsobilý‘, to by se mělo ověřit,“ řekl ParlamentnímListům.cz římský katolík Jiří Folajtár. Hovořil o prezidentovi Petru Pavlovi. Nesouhlasí totiž s propůjčením významné součásti českých korunovačních klenotů na výstavu do Německa a zamýšlí se nad datem začátku výstavy. Sepsal petici a v neděli kvůli tomu pořádá tichý nesouhlas před sídlem kapituly a katedrálou svatého Víta v Praze.

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce
Foto: Hana Brožková
Popisek: Mše na Pražském hradě v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha k 75. výročí ukončení bojů 2. světové války

Nesouhlasíte se zápůjčkou korunovačního kříže, nazývaného též Zlatý ostatkový kříž, na výstavu do německých Drážďan. Není to ale běžná záležitost, že se historické předměty zapůjčují na různé výstavy?

Ostatkový kříž není obraz nebo socha. Je to duchovní symbol. Karel IV. jej nechal zhotovit na ochranu národa českého. Jeden velmi moudrý muž řekl před pár dny, že mimo jiné díky ostatkovému kříži byli Češi za první a druhé světové války jediným národem, který nehoroval pro válku. Chránil nás po staletí. Přežili jsme všechny tragédie, které tento národ zažil.

Ten kříž nikdy v cizině nebyl. Je spojen s duchovní ochranou zemí Koruny české, protože v době Karla IV. jsme zabírali mnohem větší rozlohu Evropy než nyní. Království bylo obrovské. Opravdu ne. Třeba komunisté se ho báli jako čert kříže.

Lze vyčíslit hodnotu této součásti českých korunovačních klenotů?

Ta hodnota je obrovská. Troufám si říct, že jde o hodnotu stovky až dvou set hrubých domácích produktů České republiky v eurech. To by nikdo nezaplatil. Na to by nikdo neměl.

Kdo je podepsaný pod dokumentem o zápůjčce na výstavu v Drážďanech?

Hodně se kolem toho mlží. Vinu hází jeden na druhého. Kurátor výstavy Jiří Fajt žijící v Berlíně a v Praze řekl, že to nevymyslel. Hodil to na arcibiskupství a metropolitní kapitulu u svatého Víta. To řekl v rozhovoru s Robinem Čumpelíkem. Nicméně pravdou je, že Fajt s tou myšlenkou přišel. Ale pátrám dál, kdo ho postrkoval, protože je tam zajímavá skvadra sponzorů.

Ohledně dokumentu jsem se ptal mnohých. Posílám dotaz na Národní památkový ústav. Je totiž zapotřebí říct, že ostatkový kříž není v Drážďanech dostatečně chráněný. Když to řeknu nadneseně, tak trhovci v Holešovické tržnici hlídají své ovoce a zeleninu daleko lépe.

Jak je tam tedy chráněn?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

stejně je zajímavé,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuse8cc1c64ee4703e5406b51e7eb23e936f68e014b419b213a802 , 05.05.2024 8:50:29
že ten komouš Pavel souhlasí se zasláním korunovačních klenotů náckům. 15. březen 1939 byl černým dnem pro komunisty a svátkem pro nácky.

|  16 |  0

Další články z rubriky

Okupovaný Betlém? Feministický magazín popřál „čtenářstvu“ jiné Vánoce

22:09 Okupovaný Betlém? Feministický magazín popřál „čtenářstvu“ jiné Vánoce

„Letošní Vánoce by pro nás měly být připomínkou toho, že jejich skutečnou podstatou nejsou fronty na…