Podle ČT vyzvalo ministerstvo kultury starosty, aby sami řekli, co konkrétně by se mohlo vracet církvím. Přitom ministerstvo shodně tvrdilo, že v tom má jasno, přestože nikdy nepředložilo seznam majetku. Neviděli ho například ani politici, kteří o restitucích rozhodovali.
"Debata o tom, jakého majetku se navracení týká, ale třeba i toho, jakým způsobem byla vypočítána náhrada za metr čtvereční orné půdy nebo lesa, který se vracet nebude, to všechno byly naše otázky, které padaly z naší strany i v rámci pracovní komise, v níž byli zástupci koalice i zástupci církví," uvedla místopředsedkyně vlády Karolína Peake.
Peake ale prý přesto věří, že seznam majetku, který by se církvím vracel, skutečně existuje. S tím ale příliš nesouhlasí výpovědi starostů. "Ministerstvo nás oslovilo, ať dodáme soupis majetku," sdělila mluvčí Svazu měst a obcí Ingrid Štegmannová. "Jde zřejmě o aktualizaci starých údajů, hovoříme o tom dlouhodobě," dodala.
To však odmítá samo ministerstvo kultury. "Já nevím, co žádají, já to slyším od vás poprvé. Ministerstvo kultury má opravdu přehled o tom, co bude vydávat. Tady k žádným pochybením nemůže dojít. Seznam nechybí," hájí se náměstek František Mikeš.
Kvůli blokaci majetku mají obce problémy. Některé budovy i chátrají, neboť u nich není jasné, zda patří mezi v budoucnu navrácený majetek církvím. Patří mezi ně třeba zchátralý statek ve Vlkově, lesy v Předklášteří u Tišnova nebo statek ve Slivenci na okraji Prahy. "Tenhle objekt už opravdu potřebuje zásah a myslím si, že je tak pět minut po dvanácté," myslí si starostka Slivence Jana Plamínková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan