Ani mrtvoly nebude jak spálit. Odborníci na plyn se sešli. Závěry? Strašné. I pro vládu

14.06.2022 14:00 | On-line

Advokát Jindřich Rajchl uspořádal debatu o energetice, které se zúčastnili členové neformální skupiny odborníků, kteří chtějí situaci s nedostatkem plynu řešit. Členy jsou například bývalý ředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček a energetičtí experti Vladimír Štěpán a Ivan Noveský. Dle jejich slov by byli do zimy schopní vyjednat kontrakt, který by cenu plynu snížil. A kritizovali, že politici se snaží dosáhnout dohody bez účasti energetiků. „Tady jede tenhle politik tam, ten tam. Jeden do Kataru, jeden do Ománu, každej něco přiveze a nepřiveze nic. Ten jede do Polska, ten tam mluví a stejně nic nevyřídí,“ uvedl Vladimír Štěpán.

Ani mrtvoly nebude jak spálit. Odborníci na plyn se sešli. Závěry? Strašné. I pro vládu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Konference o plynu a energiích

Noveský konstatoval, že u elektřiny si vysoké ceny Česko způsobuje samo, u plynu jsou za ně zodpovědní Němci. Rajchl připomenul, že fact-checkeři namítají, že to nedělá Německo, ale soukromé společnosti. Pavel Janeček ovšem připomenul, že například akciovka EnBW (Energie Baden-Württemberg) je vlastněna spolkovou vládou a místními samosprávami. Janeček ozřejmil, že nákup pro Česko probíhá na německé burze. Kam už dodává jen jedna firma, německý Uniper, který má s Gazpromem dlouhodobý kontrakt a pak cenu zněkolikanásobí.

Pokud jde o závislost na ruském plynu, je téměř stoprocentní. 98 % tvoří ruský plyn, 2 % pak pocházejí z vlastní těžby. Vladimír Štěpán vysvětlil, že Gazprom potřebuje, aby plynovody byly vytížené a udržované, proto má v podstatě v každém státu smlouvu s jednou firmou, v Německu výjimečně s několika. Ta je u každé země jiná vzhledem k tomu, jaká jsou dostupná alternativní paliva. Proto se cena příliš neodchylovala.

Česko je ovšem závislé na německé burze, protože plynárenství bylo zprivatizováno do rukou RWE a ta prodala smlouvu s Gazpromem do Maďarska, dnes společnost Innogy. Proto Česko nemá „národního importéra“, uvedl Štěpán. Jako skupina plynařů chtějí oslovit dodavatele, zejména ruskou stranu, a obejít se bez německého překupníka. Ovšem vláda prý nemá o jejich plán zájem. A Janeček měl zásadní poznámku, že toto chtěli udělat už loni v létě, tedy dávno před vypuknutím konfliktu na Ukrajině. Připomenul, že všechny země v okolí ČR tento dlouhodobý kontrakt mají.

Členové skupiny se shodli, že energie nesmí být luxusní zboží, mimo jiné i proto, že si ji občan sám neopatří. V této oblasti dle Noveského stát totálně selhává.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Listopadový Ivan Hoffman: Střední třída si nevážila socialistické totality

16:47 Listopadový Ivan Hoffman: Střední třída si nevážila socialistické totality

POHLED IVANA HOFFMANA Takzvaný socialismus i kapitalismus v Česku měli něco společného, srovnává k b…