Hosty podcastu Insider byli redaktorka A2larmu, publicistka a dokumentaristka Apolena Rychlíková a redaktor Echo24, Finmagu a historik Michael Durčák. Oba jsou autoři článku na Seznamu, že děkan Pullmann není komunista. Právě téma komunismu bylo jedním z hlavních témat v pořadu.
„Vy jste se vlastně spojili a sedíte tady primárně proto, že jste napsali článek, vyvolalo to spoustu vln, s názvem Děkan Pullmann není komunista, to jen my se bojíme vlastní minulosti. Co vás k tomu vedlo, že jste spojili síly zleva i zprava?“ zeptal se moderátor Jirsa.
„Tady existuje nějaká falešná představa, kterou mimochodem živí i lidi typu Honza Palička, která je úplně scestná a nemístná, protože mě to vlastně začíná štvát, protože polemika s mými tématy na rozhlasech je minimálně někdy vedena jako směrem o tom, o čem píšu, vždycky je tam nějaké nálepkování, torpédování, které absolutně nesouvisí s tím, co já říkám. Je to prostě vytváření nějakých slaměných panáků a snaha o nějakou diskreditaci, která samozřejmě v tom veřejným prostoru působí negativně,“ postěžovala si Rychlíková.
Ráda se prý baví s pravicově orientovanými lidmi, jelikož u nich je vyjasněná ideologie a rychleji se zorientuje, co chtějí. Horší to je prý u liberálů. „Hrozně strašně mám u liberálů problém s tím, že oni se tváří, že si myslí něco podobného, co já, pak se dostaneme třeba na nějakou ekonomickou otázku, možnosti řešení a najednou zjišťuji, že tam převládá nějaký devadesátkový antikomunistický diskurz, který je založený na morálním odsouzení a vlastně velmi často na nepochopení těch mechanismů, je tam nějaké oblouznění západem a zároveň je tam strach, že sem přijdou nějaká řešení, která na tom západě už dávno jsou aplikovaná. S Michalem to máme prostě vyrovnanější, tu debatu. To je důležitý,“ podotkla.
Durčákovi přišla debata o Pullmannovi nechutná již od počátku. „Je jeden moment na DVTV, kdy mi spadla čelist, když tam byl s Michalem Klímou a jedna vsuvka, děkan Pullmann, on to podle mě nechápe, že to není seminář, ale mediální vystoupení. On to jako na seminář, když jsem k němu chodil, přinese knížku do té DVTV a řekne, že tady Wendy Goldman to tady říká o tom demokratickým stalinismu a tak dál, a Klíma řekne, že to je pěkný, že četl Souostroví gulag, to je úplně mimo, tady o to prostě jde, jak mně, tak Apoleně, jako vyčítat děkanovi Pullmannovi, jako kdo je jeho fotr? To je fakt trapný, on nemůže za to, komu se narodil. Kubera byl taky ve straně…“ řekl mladý historik.
„My tady nejsme schopni přijmout jako minimální historický revizionismus a pořád tady máš nějakou tezi o tom, že tady čtyřicet let máš… To je skoro hagiografie prostě. Máš prostě zlý režim, reprezentovaný navíc ještě v tom diskurzu jako tím úzkým politbyrem, speciálně po normalizaci, pak máš proti sobě ty disidenty a tyto dvě skupiny čtyřicet let bojují o duši toho zotročeného národa s tím, že na konci to v roce 89 jako slavně vyhrajou ti disidenti? A tím je to prostě celé vysvětlené. To oni říkají,“ sdělil Durčák.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle