Jak popisuje mluvčí generálního štábu Jan Šulc, mobilizačního a stmelovacího cvičení se zúčastní vojáci 73. tankového praporu v Přáslavicích na Olomoucku a příslušníci Aktivní zálohy. V první fázi však půjde o nácvik na úrovni štábů pozemních sil a o prověření administrativních postupů. Vojáci se do mobilizace nanečisto zapojí až v dubnu.
„Vlastní cvičení bude zahrnovat aktivaci mobilizačních pracovišť, nástup vojáků v záloze, jejich začlenění do doplňovaných jednotek, přesun praporu do vojenského výcvikového prostoru a provedení taktického stmelovacího cvičení s bojovou střelbou,“ uvedla Jolana Fedorková z generálního štábu. Chybět nebude ani nácvik demobilizace. Zároveň bude také v říjnu odstartována první ze série kurzů pro dobrovolníky, a to šestitýdenního vojenského výcviku. Podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře se přihlásilo zatím více než 760 dobrovolníků. „S takovými lidmi, kteří projdou cvičením, pak můžeme počítat v případě ohrožení státu či válečného stavu,“ uvedl.
Vedení armády v této souvislosti uvádí, že se cvičení nijak nedotkne veřejnosti a ani nebude využit vojenský materiál z rezerv.
Jak v závěru také poznamenává MF Dnes, česká armáda mohutně posiluje. Nabírá zhruba dva tisíce mužů a žen každý rok, obměňuje zbraně i techniku. Do roku 2025 by měl počet profesionálních vojáků dosáhnout 24 tisíc, k tomu by mělo být 5 tisíc příslušníků aktivních záloh a tisíce vycvičených civilistů.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef