Ať lidé neprotestují v ulicích, stačí jít na zastupitelství, radí týdeník

25.10.2011 14:10 | Zprávy

Praha 7 je typickým příkladem klientelismu, který panuje v Česku, píše redaktor týdeníku. Jako příklady uvádí stavbu nové radnice, kterou se městská část zadluží, nebo třeba jedenáctipatrové obchodní centrum.

Ať lidé neprotestují v ulicích, stačí jít na zastupitelství, radí týdeník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace v Rumburku

Svou glosu začíná redaktor Týdne Vladimír Ševela dotazem své švýcarské známé, jak to že se v ČR účastnilo pochodu proti kapitalismu jen dvě stě lidí, když v jiných zemích to byly tisíce. „Čechošvýcarka zřejmě neví, že u nás nemáme kapitalismus, ale klientelismus. A proti chobotnici se špatně protestuje," míní Ševela.

Podle něj funguje Praha 7 stejně jako magistrát. Už jen proto, že se na obou ODS spojila s ČSSD. „V klidu a takřka v utajení si těsná koaliční většina v zastupitelstvu (14:13), kterou drží při životě hlas pravomocně odsouzeného zastupitele za ČSSD Miroslava Fabiána (zřejmě česká rarita), prosazuje zajímavé projekty," glosuje Ševela.

Jako příklad zajímavých projektů pak uvádí stavbu nové radnice, která Letnou, Holešovice a Bubeneč zadluží prý stovkami milionů na desítky let. „Projekt provází velmi netransparentní způsob výběru developerské firmy, za který (za posouzení čtyř návrhů!) pozvaný poradce inkasoval milion korun. Po tomto náročném posouzení postupují dál dvě firmy, jedna z nich s velmi nejasnou majetkovou strukturou," popisuje redaktor.

Související: Pražský zastupitel koupí velice výhodně byt. Schváleno

„V letenských školách se třeba přírodověda učí ze starých knížek, kde si děti musejí opravovat, že Pluto už není planeta... Chybějí prostředky na další učební pomůcky a nedostává se peněz na jiné věci: třeba důkladnější úklid ulic od psích exkrementů. Místo toho si radní schválili nákup Škody Superb a také prodej obecního bytu zmíněnému kolegovi Fabiánovi za cenu o zhruba dva miliony nižší, než by byla cena tržní," snaží se Ševela dál podnítit občany, aby nějak protestovali.

Není podle něj potřeba jít do ulic jako třeba v Římě nebo New Yorku, stačí dojít na své zastupitelstvo a říct, že se necítíme dobře. „Na jednání na magistrát takhle už chodí pár statečných ze sdružení Pražské fórum," uvádí příklad.

Čtěte více:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…