Ať se lidé nebojí brát dávky. Ale ať jich je nebere tolik, poradil sociolog

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

16.08.2023 22:40 | Monitoring

Inflace zpomaluje, nejvíc ale dopadla na chudší polovinu rodin s dětmi, tito lidé jsou frustrováni, situaci vnímají negativně, vláda by jim měla pomoct, komentoval v pořadu Interview ČT24 sociolog Daniel Prokop, zda umí stát podpořit ty nejpotřebnější. Zmínil i pokles důvěry ve státní instituce, který bude zřejmě ještě několik let pokračovat. Kritizoval, že ve vládním úsporném balíčku není žádná vize lepšího budoucího fungování, jen cíl vybrat 150 miliard.

Ať se lidé nebojí brát dávky. Ale ať jich je nebere tolik, poradil sociolog
Foto: YouTube
Popisek: Daniel Prokop.

Prokop zhodnotil, jak inflace dopadla na různé společenské vrstvy: „Myslím si, že střední třída a většina důchodců, kterým to vynahradily valorizace, je na tom relativně dobře a je pro ně ta situace přijatelná, ale taková ta chudší polovina rodin s dětmi byla hodně zasažena a jejich životní úroveň je výrazně nižší než před dvěma lety, tam by se ta vláda měla koncentrovat, aby jim v daních ulevila, pomohla jim v dávkách a podobně,“ uvedl sociolog v pořadu Interview ČT24.

Na nejchudší vrstvy nejvíce dopadlo bydlení: „Ten kumulovaný nárůst těch cen vede k tomu, že reálné mzdy jsou výrazně nižší a jsou nižší zejména u chudší poloviny pracujících, kteří trpí tím, že hodně rostly ceny bydlení – jsou to energie, nájmy, hypotéky. Relativně víc inflace zejména v bydlení a v potravinách zasáhla chudší část společnosti, u důchodců na to relativně dobře reagují valorizace, ale bohužel u pracujících u té chudší poloviny na to nic moc nereagovalo, zejména u rodin s dětmi. Frustrace a negativní vnímání té situace je největší u té chudší poloviny rodin s dětmi,“ zopakoval.

„Jsou tu dvě hlavní cenová opatření. Cenové stropy, které jsou pro všechny stejné, ale ten cenový strop, jak je dnes nastaven, tak pro střední třídu jsou ceny relativně v pohodě, pro nízkopříjmové jsou ale relativně vysoko. Pořád doporučuji, aby když se budou rušit ty cenové stropy, protože jednou se rušit musejí, tak udělat definici zranitelného zákazníka – nízkopříjmoví důchodci, lidé, kteří mají nízké dávky a podobně, a těm nastavit ty stropy níž, než jsou dnes, jenom třeba té potřebné třetině společnosti,“ pokračoval Prokop.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Nemáte jako já pocit, že tato vláda se nás snaží šmírovat úplně všude?

Vy kritizujete, že chce hlídat údaje o ubytovaných (v hotelech, penzionech...), ale co říkáte na to, že se snaží protlačit i to, aby nás mohla šmírovat na webu? Cožpak nestačí, že se nás snaží umlčet pomocí Foltýna a toho jeho nesmyslného úřadu? Proti tomu taky nějak bojujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kupka se hádal s Turkem o autech. A pak dal Moravec slovo Niedermayerovi

14:47 Kupka se hádal s Turkem o autech. A pak dal Moravec slovo Niedermayerovi

Hosté se ve studiu ČT u Václava Moravce tvrdě hádali nad cly prezidenta USA. „Já na rozdíl od vás vy…