Někdejší senátor a europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina vyjádřil obavy z ruské operace na pomoc Itálii.
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že do Itálie pošle stovku virologů a epidemiologů, dezinfekci a další vybavení, které má Apeninskému poloostrovu pomoct v časech koronavirové pandemie.
Štětina na sociální síti Twitter napsal, že se tato ruská operace může podobat obsazení ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014, kam vtrhli ozbrojenci bez patřičných označení, u nichž ruský prezident Vladimir Putin dlouhé měsíce popíral, že jde o ruské vojáky, aby to nakonec po mnoha měsících přiznal. Štětina upozornil, že se v Itálii objeví první ruská armádní jednotka na území EU.
Publicista Pavel Matocha na serveru Lidovky.cz napsal, že Štětinovo vyjádření bylo zcela nevhodné a někdejší politik by si za ně měl nafackovat.
„Štětina by si měl za ten nehorázný tweet nafackovat, anebo sebrat odvahu a jít na italskou ambasádu to říct přímo do očí italskému velvyslanci, že nemají přijímat ruskou humanitární pomoc, protože Kreml tím chce vojensky obsadit Apeninský poloostrov. Protože to by mu pak nafackoval italský ambasador sám, nebo možná už vrátný u vchodu do ambasády, kdyby mu řekl, s čím za panem velvyslancem kráčí,“ napsal publicista.
Jedním dechem dodal, že materiální pomoc poskytlo Rusko nebo Čína, zatímco EU poslala do Říma peníze, které jsou teď Itálii platné asi jako mrtvému zimník. Je však podle něj pochopitelné, že ostatní státy EU si nechávají ochranné pomůcky pro sebe, protože nechtějí dopadnout jako Itálie.
„Obecně všichni, kdo nyní kritizují italskou či českou vládu, že je příliš servilní vůči Číně a že Čína nám nepomáhá, že dělá jen obchod, na rozdíl prý od EU, která nezištně poskytuje finanční pomoc, by si měli dát studený obklad na hlavu,“ doporučil Matocha.
Ne zcela namístě jsou podle publicisty také úvahy lidí, kteří říkají, že se vláda měla na koronavirovou pandemii lépe připravit. Realita byla taková, že ještě na počátku března lyžovalo v Itálii hodně Čechů a nikdo údajně nepočítal s tím, co se může stát.
„Je hloupost porovnávat jednání naší vlády s ideálem, který si ex post narýsujeme. Každý, kdo někdy řešil nějakou kritickou situaci v nedostatku času, ví, že chyby jsou nevyhnutelné. Smysl má porovnat, jak účinně či neúčinně, dobře či špatně, situaci řeší česká vláda ve srovnání s vládami ostatních evropských zemí. A v této komparaci si zatím Babiš, Hamáček, Vojtěch a Prymula rozhodně nevedou špatně,“ blížil se k závěru Matocha.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp