„Vývoj atomové bomby byl jedním z největších vědeckých počinů všech dob. Tato zbraň byl způsob, jak dosáhnout svého cíle s pomocí jediného letadla a několika miliard dolarů. Zpočátku si ani samotní Japonci nebyli jistí, co se vlastně v Hirošimě událo. Mnoho japonských generálů odmítalo tvrzení Spojených států, že město zasáhl zcela nový typ bomby. Domnívali se, že jde pouze o jeden z dalších konvenčních útoků. Proto také odmítli jakékoli úvahy o kapitulaci. Japonci byli připraveni pokračovat dál s tím, že dojde k dalším obětem na životech. Tuto tezi potvrdily i nedávné výzkumy,“ objasňuje Friedman.
„Kritici bombardování Hirošimy tvrdí, že Japonci by se vzdali i bez toho. Přitom se tak nestalo ani po bombardování Toky 9. března 1945, při kterém zahynulo na 100 000 jeho obyvatel a zničeny byly desítky kilometrů čtverečních města. Japonský průmysl byl sice značně ochromen, ale k jeho úplnému zničení by bylo potřeba mnoho dalších měsíců. Zmínit musíme sebevražedné nálety kamikadze na Okinawě, které americké armádě i v tuto dobu přinášely značné ztráty. My dnes víme, co se nakonec stalo, ale tehdejší americký prezident Harry S. Truman se musel rozhodovat s přihlédnutím k tehdejším podmínkám,“ upozorňuje Friedman.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro