Před pár dny se začaly množit úvahy o tom, zda 46. prezident USA Joe Biden pojede na Ukrajinu. Podle BBC je teď už jasné, že se Biden na tuto cestu nechystá. Ale mohl by tam vyrazit např. americký ministr zahraničí Antony Blinken.
„Prezident svolá zabezpečený videohovor se spojenci a partnery, abychom prodiskutovali naši pokračující podporu Ukrajině a úsilí pohnat Rusko k odpovědnosti v rámci naší úzké koordinace,“ stojí v prohlášení Bílého domu.
Z úst ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala v tentýž den zaznělo, že Mariupol stále není zcela v ruských rukou, a dokud budou mít ukrajinští obránci čím, budou se bránit ze všech sil.
„Město stále nepadlo,“ uvedl. „Stále tu jsou naše vojenské síly, naši vojáci, takže budou bojovat až do konce. A pokud jde o tuto chvíli, stále jsou v Mariupolu,“ řekl americké síti ABC.
Starosta Mariupolu Vadym Bojčenko oznámil, že na 40 tisíc obyvatel města bylo násilně odvlečeno do Ruska nebo do Ruskem kontrolovaných oblastí na Ukrajině. BBC však upozorňuje, že tyto informace nebylo možné nezávisle ověřit.
Svět se mezitím obává hrozícího hladu. V dobách míru Rusko a Ukrajina pokrývají třetinu světové produkce pšenice. Ta teď bude pravděpodobně na trhu chybět.
A tady se hlásí o slovo Indie.
Minulý týden indický premiér Narendra Modi řekl americkému prezidentovi Joeu Bidenovi, že Indie je připravena dodávat potraviny do zbytku světa po šoku v zásobování a rostoucích cenách kvůli válce. Indie je druhým největším producentem rýže a pšenice na světě, napsala BBC.
- Další informace naleznete zde
Na začátku dubna prý Indie měla na skladě 74 milionů tun těchto dvou základních surovin. A je to také jeden z nejlevnějších světových dodavatelů obilovin. Není ale jisté, že Indie může světu pomoci. Panují obavy z nedostatečné letošní sklizně a nedostatku hnojiv.
Světová banka snížila odhad růstu světové ekonomiky pro rok 2022 ze 4,1 procenta na 3,2 procenta. Jednak kvůli válce na Ukrajině a jednak kvůli ochlazení ekonomiky ve střední Asii.
Začátkem tohoto měsíce instituce uvedla, že ukrajinská ekonomika se letos v důsledku války sníží téměř o polovinu. Předpovídá, že ruská invaze způsobí ve východní Evropě a částech Asie větší ekonomické škody než pandemie koronaviru.
Konflikt na Ukrajině uzavřel polovinu podniků v zemi a snížil export, uvedla Světová banka, která zatím poslala Ukrajině téměř 1 miliardu dolarů na pomoc a přislíbila další 2 miliardy dolarů v nadcházejících měsících.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.