BIS: Léky na bolest a horečku a antibiotika v ohrožení

28.02.2023 8:42 | Ze sítí

Bezpečnostní informační služba varuje před tím, že Česko je silně závislé na dodávkách klíčových léků z Číny, a tím pádem může být v případě politického konfliktu vydíratelné. Píše o tom Deník N.

BIS: Léky na bolest a horečku a antibiotika v ohrožení
Foto: pixabay.com
Popisek: Nemoc, léky - ilustrační foto

V Číně se vyrábí skoro 70 procent účinných látek, takzvaných API pro výrobu léků na bolest, horečku, různých typů antibiotik a dalších. A právě před závislostí na dodávkách klíčových léků z Číny, a tím, že v případě politického konfliktu může být Česko vydíratelné, varuje Bezpečnostní informační služba. Podle odborníků totiž může závislost na lécích z Číny ještě růst. Experti v té souvislosti zdůrazňují, že by se měla výroba generických léčiv začít přesouvat. 

A to, jak se závislost na čínském trhu projevuje, je patrné již nyní. Evropské lékárny hlásí největší problémy za posledních třicet let, dochází k masivním výpadkům základních léčiv. Čínské továrny na výrobu léků totiž nejprve zavřela státní politika nulového covidu, poté tyto léky vykoupili pacienti nakažení covidem, píše Deník N.

Ten právě spekuluje o tom, jak by se Evropa mohla stát vydíratelná. A to v případě, když Čína zaútočí na Tchaj-wan a Evropská unie vyhlásí proti Číně sankce a postaví se na stranu Tchaj-wanu. Země by pak mohly stát před otázkou, zda se postavit za utlačovaného spojence, nebo ohrozit zemi nedostatkem kéků. 

„Je nepochybné, že pro Čínu by bylo možné, aby existující závislosti využila k nátlakovým akcím vůči zemím, které s ní soupeří, především ve sporu o regionální hegemonii v oblasti západního Pacifiku včetně jejich spojenců,“ dodává k tomu zpravodajec Libor Kutěj, jenž je ředitelem Ústavu zpravodajských studií Univerzity obrany.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Za dob Československa jsme byli soběstační téměř ve všem., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAion , 28.02.2023 9:45:37
od r. 2004 co jsme byli vstoupeni do EU tady jde všechno od deseti k pěti. Stali jsme se ukázkovou kolonií k velké radosti anglosaských firem a zemědělců.

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…