„Vláda v demisi, která tady za pár týdnů být nemusí, by neměla dělat takovéto významné personální změny,“ poznamenal Bílek k pokusu premiéra Andreje Babiše odstranit z funkce šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Někdo zřejmě panu premiérovi v demisi poradil, že přes GIBS může ovlivňovat dění v ostatních bezpečnostních sborech. Je to pravda pouze z části. Ředitel GIBS nemůže sám o sobě do trestního řízení zasahovat. Může samozřejmě dávat podněty nebo předestírat své názory na konkrétní kauzy. Ale hlavně je odpovědný za celou inspekci a k tomu má obrovské množství citlivých informací. Záleží na jeho odvaze, zda odolá případným tlakům,“ dodal.
Až čas prý ukáže, zda šlo Babišovi konkrétně o kauzu firmy Čapí hnízdo. Vodítkem může být to, kdo se stane novým ředitelem, padne-li Murín.
Osobně se prý Bílek s takovýmto přímým tlakem ze strany politiků nesetkal. Býval vyzýván k odchodu přes média, a když se k odchodu neměl, tak se dočkal toho, že ministerstvo financí omezilo inspekci rozpočet. Šlo tedy jen o nepřímý politický tlak. Zákon o GIBS přitom říká, že funkční období ředitele je pět let a po uplynutí této doby může šéf GIBS svůj mandát ještě jednou zopakovat.
Změn v policii podle Bílka proběhla v poslední době celá řada a teď je čas nechat si všechno sednout. Policie i GIBS musejí mít možnost pracovat. A pokud má dojít k dalším změnám, poslanci i široká veřejnost by se měli zajímat o to, proč k nim dochází.
Stejná pozornost by měla být věnována i výběru předsedy sněmovní komise pro kontrolu GIBS. Tento post je stále neobsazen. Většina poslanců totiž odmítala hlasovat pro komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který stál v roce 1989 s obuškem v ruce proti lidem toužícím po svobodě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp