Premiér schůzku zhodnotil jako konstruktivní. „Jednání bylo velice konstruktivní a příjemné. Jsme rádi za tu možnost. Doufejme, že senátoři budou vnímat naše rozpočtově odpovědné argumenty,“ doufá ministerský předseda, že Senát o svém návrhu přesvědčí. „O schůzku jsme požádali, protože se domníváme, že to, co bohužel bylo schváleno ve Sněmovně v rámci daňového balíčku, je velice nevýhodné pro všechny i pro náš rozpočet,“ doplnil.
Vyzdvihl opakovaně výhody svého návrhu na sazby daně z příjmu 15 a 23 procent. „Každý zaměstnanec by měl od 1. ledna dostat o sedm procet čisté mzdy navíc. Nebudeme navyšovat daně pro živnostníky, zaměstnavatelé nemusejí navyšovat mzdy ze svých zdrojů,“ připomněl premiér.
Česko si to podle jeho slov může dovolit, jelikož má nejmenší zadlužení v Evropě. „Jsme nejlepší finance v Evropě, pokud nepočítám Lucembursko, Estonsko a Bulharsko,“ pokračoval předseda vlády.
Následně poukázal na velké zadlužení sousedních států. „Když se podíváme do okolních zemí jako Německo, které plánuje deficit 4 200 miliard korun, to je třináctkrát větší deficit, než navrhujeme my,“ zdůraznil Babiš.
Senátu zároveň s ministryní Schillerovou navrhli, aby odmítl návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka na zvýšení slevy na dani na poplatníka z 24 840 korun na slevu na poplatníka ve výši průměrné hrubé mzdy za předminulý rok. V tomto případě za rok 2019. Příští rok by podle pirátského poslance činila 34 125 korun.
„Návrh poslance Ferjenčíka je absolutně nezodpovědný. Samozřejmě bere i peníze samosprávě. Navýšení slevy na dani, která je dnes 24 840 korun. Rád bych zopakoval, že už tento rok bude tato sleva na dani stát rozpočet 130 miliard korun,“ zdůraznil předseda vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab