Agentura STEM spolu s preferencemi připravila i volební model, u kterého ovšem podotýká, že není jednoduché jej sestavit, „neboť lze jen obtížně zjistit, kteří dotázaní se voleb skutečně zúčastní, zda volební motivace voličů bude podobná jako v minulých volbách nebo se změní, zda se do volebního výsledku budou promítat emoce na poslední chvíli“.
Předkládaný volební model tak vychází ze stranických preferencí a zanedbává občany, kteří nejsou schopni nebo ochotni uvést žádné preference. Opírá se o lidi, kteří neodmítají účast ve volbách a zohledňuje vazbu k volené straně i zájem o politické dění.
Historický vývoj ANO (volební model, STEM)
Podle STEMu tak ve volebním modelu ANO teoreticky dosáhlo výsledku 33,4 procenta, což je historické maximum tohoto subjektu. ODS by si připsala 12,9 procenta, ovšem v červnu 2018 měla 15,5 procenta. ODS v tomto porovnání ztratila téměř 17 procent svých voličů. V říjnu 2017 ovšem Fialova partaj měla 8,2 procenta. Piráti by získali 12,6 procenta. Zbylé subjekty jsou vidět v tabulce. Velký problém má podle modelu TOP 09, která by měla pouze 2,7 procenta a na Sněmovnu by tak jednoznačně nedosáhla. Ještě hůře jsou na tom Zelení (1,1 procenta) a Svobodní (0,5 procenta).
Citovaný výzkum byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 9. až 24. října 2018.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový