Rozpočet na rok 2016 čerpá se schodkem ve výši 70 miliard korun. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je to prorůstový rozpočet, který počítá s investicemi. Votava svému premiérovi stranickému šéfovi dává za pravdu. "Je to rozpočet investiční, protože počítá s investicemi do výstavby silnic, ale i školek," poznamenal Votava.
Skopeček kroutí hlavou: Německo to umí líp. A Nečas zvládal totéž v době krize
Skopeček to vidí zcela jinak. "Podle mě je to rozpočet projídací," udeřil expert ODS s tím, že obrovským způsobem rostou především výdaje na úředníky. A to ještě bude záležet na tom, jak se nám bude dařit čerpat evropské peníze. "Běžné výdaje rostou o 30 miliard, kapitálové výdaje pouze o miliardu. A hlavně,m přestaňme si říkat, že dluhy vedou k růstu," pokračoval v palbě Skopeček. To, kam vede zadlužování, vidíme na EU, konkrétně třeba v Řecku.
"Nám nevadí, že rostou platy ve státní zprávě, protože skončilo období ekonomické krize, ale problém je, že se počítá i s novými úředníky a počítá s plošným přidáváním, vez ohledu na výkonnost úředníků," posteskl si Skopeček. "Když to srovnáme s tolik kritizovanou Nečasovou vládou, tak ta dělala podobné rozpočty v době krize," doplnil občanský demokrat. Před kamerou poukázal také na to, že Německo už několik let hospodaří s nulovým schodkem.
Votava jeho výtky odbyl s tím,, že opozice nikdy nebude spokojená a současný rozpočet stojí na reálných základech. Počítá se i s vlivem migrace na rozpočet. Vláda počítá i s tím, že získá více peněz z výběru daní, ale pravicová opozice prý statečně bojuje proti tomu, aby se výběr daní v Česku zlepšil. Pravice totiž důrazně odmítá zavedení elektronické evidence tržeb. Skopeček kontroval, že EET ničemu nepomůže. Pokud by vláda myslela boj s daňovými úniky vážně, zjednodušila by celý daňový systém. To by polde Skopečka skutečně vedlo ke snížení daňových úniků.
Schodek je moc velký, posteskl si Kovanda
Podle Lukáše Kovandy není stávající Babišův rozpočet proůstový, protože schodek 70 miliard je příliš vysoký s ohledem na to, jak se ekonomice daří. "Rozpočet mohl počítat se schodkem padesát miliard. Zbytečně se počítá s náklady na nové státní úředníky," tepal vládu Kovanda. Na druhé straně připustil, že určité prorůstové impulsy v něm vidí a oceňuje je. "Část z investic určitě padne na úrodnou půdu, část určitě ne," doplnil.
"Na straně vlády bohužel nevidím snahu, že by řekla: Dobře, teď je schodek 70 miliard, ale učinili jsme jasný krok k tomu, aby byl schodek v příštím roce 35 miliard," zaznělo také z úst ekonoma. Dlouhodobě si tak zaděláváme na obrovský problém. Musíme s ním něco dělat. Totéž čeká i dalšé evropské země. Podle Kovandy se bohužel vydávají řeckou cestou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp