ÚPN, obdoba českého Ústavu pro studium totalitních režimů, na Slovensku vznikl v roce 2003 a monitoruje zločiny z období druhé světové války a komunismu. Slovenský ústav mimo jiné spravuje zachovalé archivní dokumenty o činnosti StB.
"Nebyl jsem agentem StB a svazek o spolupráci jsem nepodepsal. Pracovníci StB mě pouze několikrát kontaktovali kvůli mému zaměstnání v podnicích zahraničního obchodu, konkrétně jim šlo o dovoz syrských fosfátů," uvedl Babiš v prohlášení. Žalobou na ÚPN chce dokázat, že ho československá tajná služba za komunismu evidovala jako svého agenta neoprávněně.
Z Babišova svazku vedeného StB podle dřívějších informací serveru Euro.cz vyplývá, že podnikatel byl od roku 1980 důvěrníkem tajné policie a v listopadu 1982 se stal jejím agentem. Svazek je archivován v Bratislavě, podstatná část materiálů z něj údajně ale byla skartována v prosinci 1989.
Kvůli evidenci ve svazcích StB se na slovenské soudy v minulosti obrátilo několik desítek osob. Ke konci loňského roku bylo pravomocně ukončeno 24 případů, z toho polovina skončila v neprospěch ústavu. Úspěšní žalující si u soudů například vymohli, aby ÚPN k archivním spisům StB o jejich osobě uvedl poznámku o vyhraném soudním sporu.
Babiš podle zveřejněných informací působil v 80. letech pro komunistickou tajnou policii pod krycím jménem Bureš. Tehdy pracoval v podniku zahraničního obchodu Petrimex. Z dokumentů prý vyplývá, že byl získán k tajné spolupráci kvůli ochraně československého zahraničního obchodu. V roce 1985 s ním ale StB přerušila spolupráci, protože odjel na dlouhodobý služební pobyt do Maroka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk