„Digitální daň určitě ano. Já jsem to podpořil i na Evropské radě, protože nadnárodní společnosti, které u nás podnikají, neplatí dost daně,“ řekl Babiš.
Návrh na zavedení evropské digitální daně předložila loni Evropská komise, počítal s nepřímou daní na příjmy z některých digitálních aktivit firem s celkovým minimálním ročním celosvětovým příjmem 750 milionů eur (19,2 miliardy Kč) a příjmy v EU ve výši 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč). Mezi členskými státy EU ale návrh v prosinci nezískal podporu.
Vlastní digitální daň hodlá zavést Rakousko. Tamní návrhy podle Babiše sleduje i česká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Možné zvýšení spotřební daně na alkohol zatím vláda podle Babiše neřešila, téma pouze teoreticky zaznělo při debatě o státním rozpočtu na příští rok. „Možná u hazardu, cigaret a alkoholu, což jsou samozřejmě činnosti, které bychom neměli podporovat, můžeme uvažovat i o nějakém navýšení daní, ale nic konkrétního na stole není,“ řekl premiér.
V poslední době se objevilo několik návrhů vládních stran ohledně daňových změn. Začátkem února uvedla v České televizi ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), že vláda chystá výraznější snížení daní, než s jakým původně počítala v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy. Lidé by mohli nakonec státu platit méně než 19 procent z hrubého příjmu. Návrh ministryně hodlá spojit s reformou veřejného zdravotního pojištění.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp