Veškerá opatření přijatá vládou v rámci stavu nouze se prodloužila do 1. dubna. To zaznělo jasně. Co však nezaznělo, je to, že vláda neprodloužila původní opatření, ale vydala nové. Tím, že se změnila skutečnost, podle jakého zákona bylo opatření vydané – místo krizového zákona jde o zákon o veřejném zdraví – přijdou podnikatelé o možnost náhrady škody. Spolehnout se tak budou muset pouze na úlevy, které vláda schválila, například nebudou muset platit určitou dobu zálohy na sociálním pojištění či se odloží evidence tržeb.
Na problém jako první upozornil web Česká justice. Ten si všiml i toho, že nové prodloužení nevyhlásila sama vláda, ale vzala pouze na vědomí mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví.
„Paragraf 36 krizového zákona předpokládá, že škody, které jsou způsobeny kvůli krizovým opatřením, nahradí v konečném důsledku stát. Zákon o ochraně veřejného zdraví, na základě kterého vydalo Ministerstvo zdravotnictví ta mimořádná opatření účinná od úterních šesti hodin ráno, ale nic takového neobsahuje,“ upozorňuje na podstatnou změnu pro server Seznam Zprávy advokát Daniel Zinrák.
Ministerstvo zdravotnictví ústy mluvčí Gabriely Štěpanyové vzkázalo, že vědí, že krizový zákon a zákon o ochraně veřejného zdraví mají jiné režimy odškodnění. Kompenzace podnikatelům jsou však dle jejích slov podle resortu dostatečné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef