Babišova elektronická evidence tržeb u soudu. Kvůli průběhu schůze

08.04.2016 10:26 | Zprávy

ODS a TOP 09 plní to, co řekla. K Ústavnímu soudu obě strany podaly stížnost, kterou chtějí napadnout průběh sněmovní schůze, na níž vláda přes opoziční obstrukce prosadila zákon z pera ministra financí Andreje Babiše (ANO) o elektronické evidenci tržeb. Informuje o tom MF Dnes.

Babišova elektronická evidence tržeb u soudu. Kvůli průběhu schůze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Opozice u soudu požaduje výslech vrcholných politiků – jak samotného Babiše, tak i například šéfa Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka či předsedů všech poslaneckých klubů trojice koaličních stran. „Vládní většina se fakticky vrací k praktikám před listopadem 1989,“ píše se ve stížnosti. 

Stížnost podal poslanec ODS Pavel Blažek prostřednictvím advokátky Markéty Vaňkové. „Domnívám se, že má velkou šanci na úspěch. Podrobnosti zveřejníme příští týden,“ řekl k tomu Blažek, který si stěžuje hned na tři sněmovní usnesení.

Vadí mu například to, že koalice na mimořádné schůzi letošního 10. února ukončila předčasně rozpravu o zákoně, rozporuje tak celé schválení elektronické evidence tržeb a napadá postup předsedajícího schůze, sociálního demokrata Jana Hamáčka. 

Hamáček se však hájí, podle něj vše, co zaznít mohlo, zaznělo. „Třetí čtení slouží pouze k tomu, aby byly předneseny legislativně-technické návrhy a případně aby bylo navrženo opakování druhého čtení. Oba tyto návrhy ve třetím čtení padly a Sněmovna o nich hlasovala,“ uvádí. 

O tom, že mohl být porušen jednací řád Poslanecké sněmovny, se zmínila i místopředsedkyně strany ANO Jaroslava Jermanová v pořadu Otázky Václava Moravce. I z toho důvodu chce opozice rovněž Jermanovou nechat předvolat k Ústavnímu soudu.

V případě, že by Ústavní soud uznal Blažkovu stížnost, znamenalo by to ve výsledku, podle odborníka na ústavní právo Vladimíra Balaše, že by elektronická evidence tržeb byla zrušena. „Bylo-li by zrušeno usnesení o ukončení projednávání zákona, nebylo by totiž možno zákon považovat za projednaný, a tím ani za schválený a celá procedura by se musela vrátit,“ vysvětlil pro MF Dnes.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

4:40 Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

„Zvlášť ‚úkáčka‘ si myslí, že jim to tady úplně patří, že jsou šlechta. Prý bojujou za naši demokrac…