V roce 1962 prý bylo Baštovi čtrnáct let. Žil v Žatci v ústeckém kraji a ve vzduchu cítil jakési napětí. Lidé tušili, že může přijít válka. Ač mu bylo teprve čtrnáct, cítil prý, že válečný štváč nesedí ve Washingtonu, jak to hlásala tehdejší propaganda, ale v Moskvě. Jako mladík tehdy Bašta vzhlížel k J. F. Kennedymu a věděl, že válka je vůl. Sovětský svaz se tehdy pokoušel dostat rakety na Kubu a odtud ohrožovat svého rivala – Spojené státy.
Dnes se Baštovi vzpomínky na rok 1962 vracejí, jen se mu zdá, že to, co se dřív dělo na Východě, se dnes děje na Západě. „Někdejší Východ i se svými hony na čarodějnice se přestěhoval na Západ, kde se ze slova mír stalo něco nepatřičného. Jediné, co zůstalo stejné v karibské a chemické krizi, jsou racionálně uvažující vojáci na obou stranách, kteří opravdu vědí, že válka je vůl, proto ještě dokážou šlápnout na brzdu,“ napsal Bašta v komentáři pro První zprávy.cz.
Baštovi přijde zajímavé, že se Evropa znovu rozdělila na dva tábory. Jeden údajně tvoří politici toužící po válce. Bašta má za to, že v něm sedí britská premiérka Theresa Mayová, francouzský prezident Emmanuel Macron, a dokonce i český premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Zdrženlivější tábor, který se do války rozhodně nehrne, vede německá kancléřka Angela Merkelová. Pro Baštu překvapivě.
„Česká vláda v demisi je stejně bojechtivá jako rakousko-uherský generální štáb v roce 1914 a Jakešovo vedení před listopadem. V případě konfliktu se dá očekávat, že bude i stejně schopná. Nejspíše to také patří českým historickým tradicím,“ uzavřel Bašta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp