Pilný poukázal na to, že bychom se měli soustřeďovat na byznys s přidanou hodnotou. Posteskl si, že u nás chybějí investice srovnatelné s těmi japonskými nebo korejskými.
Skopeček upozornil, že čeští podnikatelé nemají nedostatek úvěrů, ale potřebují otevírat dveře na čínský trh.
Pilný si posteskl, že „jsme vyměnili Tibet a lidská práva za to, že několik sociálnědemokratických činitelů a prezident stáhli kalhoty před brodem“. „Takhle to vidím. Nevím, co jsme za to dostali, protože v ekonomické oblasti se to neprojevuje,“ uvedl Pilný.
Skopeček považuje za správné, že se zajímáme i o čínský trh. Zdůvodnil to tím, že náš export míří v drtivé míře do EU. Ale když EU zažije recesi, stáhne do recese i nás. Proto je zaměřování se na asijské země správné. Uvedl také, že politici by měli otevírat dveře českým podnikatelům, protože překážek pro naše podnikatele v Číně je více než pro čínské podnikatele u nás.
Pilný souhlasil s tím, že česká ekonomika potřebuje diverzifikaci. Poukázal na to, že probíhají jednání s Koreou, která se u nás snaží v investicích dohnat Japonce. Poukázal také na to, že velký trh je k dispozici také v Indonésii.
Pilný přiznal, že existují jednotlivé podniky, které mají v obchodě s Čínou výsledky, celková čísla ale moc pozitivní nejsou.
Skopeček poukázal na to, že za posledních deset let se vývoz do Číny zpětinásobil. K tomu je třeba připočítat část zboží, které vyvážíme do Německa, protože to se pak vyváží do Číny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam