Zdeněk Koudelka má za to, že dopis prezidentovi i jiným politikům má právo napsat každý český občan a ministerstvu nepřísluší to kritizovat. „Ministerstvo a ministryně vystupují jako představitelé státu, a tedy je nutné jejich akt hodnotit jako akt útoku výkonné moci na ústavní právo člověka šířit své názory. Jde o ústavně zaručenou svobodu projevu, kam patří i svoboda kritiky státních orgánů. Toto právo patří všem lidem, včetně zaměstnanců a představitelů státu. Ministerstvo spravedlnosti neví, že ústava platí i pro něj a ústavní práva člověka nemůže omezit,“ upozorňuje právník.
Šéf ve firmě většinou svobodnou diskusi nepřipouští
Helena Válková, stojící v čele Ministerstva spravedlnosti, kráčí podle Koudelky proti duchu práv, za která bojovali studenti v listopadu 1989, právo na svobodu projevu bylo jedním z nich. Expert navíc připomíná, že nejde o první útok z hnutí ANO na svobodu projevu. Dalšího se prý dopustil poslanec Jiří Zlatuška (ANO), který si nebral servítky, když hodnotil vyjádření exprezidenta Václava Klause k situaci na Ukrajině.
Koudelka si klade otázku, zda jde o náhodu, nebo se dá říci, že zákonodárci z hnutí ANO útočí na ústavní práva. Pokud si totiž vzpomeneme na výroky stávajícího ministra financí Andreje Babiše (ANO), že chce stát řídit jako firmu, měli bychom si podle Koudelky také uvědomit, že šéf zpravidla ve své firmě žádnou svobodnou diskusi nepřipouští.
„Je katastrofou pro sociální demokracii, která si ideově váží práv člověka, že přijala vládnutí s takovými politiky. Svoboda projevu a svoboda kritiky držitelů moci není pouhou teoretickou hodnotou, o které se debatuje na lidskoprávních konferencích, ale je součástí práv každého člověka, nejen novinářů. A každému člověku, včetně Petra Dohnala, musí být přiznána a v jeho prospěch hájena,“ zdůrazňuje na závěr Koudelka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp