Takzvaná Evropská zelená dohoda má za cíl snížit do roku 2030 emise oxidů uhlíku o nejméně 50 procent proti hodnotám z roku 1990. Poslanci vyzvali, aby byl cíl vyšší. Plán Ursuly von der Leyenové má obsahovat pět desítek kroků, které by do roku 2050 měly přispět k docílení klimatické neutrality.
Týkat se má řady oblastí od energetiky přes automobilový průmysl až třeba po zemědělství. V úterý komise představila investiční fond, který by měl průmyslovým a uhelným regionům pomoci při přechodu na nízkouhlíkové hospodářství.
Dva pozměňovací návrhy, které chtěly uznat roli jaderné energetiky ale europolanci při hlasování o Evropské zelené dohodě zamítli. Ve finální dokumentu tak nebude zařazena formulace z jednoho z návrhů, že Evropský parlament „uznává roli, kterou jaderná energie hraje jako nízkouhlíková technologie v národních energetických mixech“, ani formulace z druhého, že Evropský parlament „věří, že jaderná energie může hrát roli v dosažení klimatických cílů“.
EP dnes podpořil Green Deal. Ve verzi, která je radikálnější, než schválila Rada. Naše frakce proti. Můj pozměňovací návrh na úlevu pro centrální odběratele tepla těsně neprošel. Až lidé budou naříkat, že platí za topení dvakrát víc, měli by volat pirátům. Úlevu nepodpořili. pic.twitter.com/dPl3HZU8Qo
— Alexandr Vondra (@AlexandrVondra) 15. ledna 2020
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab