Vědci chtěli zjistit, kde se bere nesnášenlivost vůči určitým skupinám obyvatel, jak rychle se šíří a jak snadno jí lidé podléhají. Vyrazili proto na východ Slovenska a studovali postoje žáků osmých a devátých tříd. Výsledky jejich práce zveřejnil prestižní zahraniční vědecký časopis. Zprávu převzala ČTK.
„Vědci školáky rozdělili do skupinek po třech. Poté se děti zúčastnily hry o peníze, ve které se postupně rozhodovaly, zda zaplatí menší obnos za to, že konkurenční tým o peníze naopak přijde. Soupeře ve skutečnosti neviděly, měly pouze seznam jejich jmen, která napovídala, že někteří z nich by mohli být Romové. Vědci zkoumali, zda školáci budou více ‚škodit‘ jinému etniku, a také to, jaký vliv má na jejich rozhodnutí předchozí ‚tah‘ spoluhráče z jejich týmu,“ napsala agentura.
Ukázalo se, že žáci se nechali ovlivnit chováním svých kolegů. A napodobili je. Když jeden z nich škodil konkurenčnímu týmu, někteří spolužáci následovali jeho příkladu. Když žáci měli dojem, že v konkurenčnímu týmu působí Romové, škodili jim více než jiným protihráčům. Destruktivní chování vůči Romům se šíří dokonce až dvakrát rychleji, zjistili vědci.
Tohoto chování podle vědců využívají někteří čeští politici. „Výzkum napovídá, proč si někteří politici těžící ze sociálního napětí mnohdy jako cíl svých agresivních politických kampaní vybírají etnické menšiny,“ uvedli výzkumníci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp