Balaš v Urválkově ústavu nepracoval, přišlo nám z ministerstva školství

04.07.2022 18:04 | Zprávy

Studoval na právnické fakultě a nikdy ve Výzkumném ústavu kriminologie nepracoval. Tak reagovalo ministerstvo školství na informaci spoluzakladatele Spolku Šalamoun na podporu nezávislé justice Johna Boka o novém ministru Vladimíru Balašovi.

Balaš v Urválkově ústavu nepracoval, přišlo nám z ministerstva školství
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval prof. JUDr. Vladimíra Balaše, CSc., ministrem a pověřil jej řízením Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy

"Vaše informace od Johna Boka se nezakládají na pravdě. Pan ministr Balaš v letech 1978 až 1982 studoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, a navíc nikdy ve Výzkumném ústavu kriminologie nepracoval," napsala ParlamentnímListům.cz tisková mluvčí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Aneta Lednová.

Reagovala tak na dotazy ParlamentníchListů.cz ohledně nedávno jmenovaného ministra školství Vladimíra Balaše.

V aktuálním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz totiž bývalý disident a spoluzakladatel Spolku Šalamoun na podporu nezávislé justice John Bok mimo jiné prohlásil: "Ostatně nový ministr Vladimír Balaš, to je taky bezvadná volba. Víte, kde jako právník působil? Jako čerstvý prokurátor pracoval v letech 1978 až 1982 ve Výzkumném ústavu kriminologie komunistické generální prokuratury jako Helena Válková a jako Josef Urválek. A je zajímavé, že u něj nevadí, že dělal v ústavu vyhlášeném tou bestií Urválkem. Válková pak kvůli mediální masáži odmítla nominaci na ombudsmanku, přestože před tím byla na Ministerstvu spravedlnosti jedním z těch lepších šéfů."

Bokovo kritické hodnocení se dostalo i do wikipedie s tím, že Balaš působil jako ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd České republiky. Podle životopisu u knih Mezinárodní ekonomické právo a Srovnávací ústavní právo, na nichž se podílel jako spoluator, pracoval ve zmíněném ústavu od roku 1984 postupně jako stážista, interní aspirant, vědecký pracovník a nakonec ředitel.

Na wikipedii se o ústavu píše: "Výzkumná činnost ústavu v letech 1955 až 1989 pochopitelně nezůstala nedotčena ideologickými zásahy a přísnou kontrolou ze strany tehdejšího komunistického režimu. V období takzvaného pražského jara v roce 1968 instituce patřila k oporám reformních sil uvnitř KSČ, ostatně jako celá akademie. Někteří přední reformisté byli zaměstnanci ústavu, další se podíleli na přípravě nové legislativy, která však nestihla být dokončena a schválena."

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ponížený český člověk už i toaletní papír tahá z Německa

4:44 Ponížený český člověk už i toaletní papír tahá z Německa

„U nás už i je ten hajzlpapír dražší,“ slyšíte v bavorských a saských supermarketech u českých hrani…