Balkánské zápisky: Plán na konečné rozdělení bývalé Jugoslávie. Opět válka?

13.04.2021 20:05 | Zprávy

Stránky médií zemí bývalé Jugoslávie plní v těchto dnech rozruch kolem údajného vyjádření slovinského vedení o „konečném rozdělení Jugoslávie“. Slovinský prezident Borut Pahor se nedávno setkal se třemi členy předsednictva Bosny a Hercegoviny a chorvatský člen Željko Komšić referoval, že při setkání se měl Pahor ptát, zda je možné mírné rozdělení Bosny a Hercegoviny.

Balkánské zápisky: Plán na konečné rozdělení bývalé Jugoslávie. Opět válka?
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman se slovinským prezidentem Borutem Pahorem.

V poslední době se podle Pahora v Evropě častěji ozývají hlasy, že je třeba dokončit rozpad Jugoslávie, a proto vznesl dotaz k bosenským členům předsednictva. Chorvatský zástupce Komšić poukazoval dále na projev Pahora před severomakedonským parlamentem v minulém roce, kdy měl uvést, že: „...nedojde-li k rozšíření EU, dojde na prosazování teze, že rozpad Jugoslávie není dokončen a že je zapotřebí stanovit nové etnické hranice místo současných.“ V úvaze pokračoval s výbušnějším názorem. „Z historické zkušenosti víme, že je malá šance, aby takový proces proběhl mírně a bezkonfliktně. To by ale mohlo ohrozit bezpečnost a stabilitu v celé jihovýchodní Evropě.“

Vše mělo dojít tak daleko, že tentokrát slovinský premiér Janez Janša měl poslat do Bruselu takzvaný „non-paper“, ve kterém to vše uvedl a dokonce ustanovil náhradní řešení, kde by chorvatský kanton připadl Chorvatsku, Republika srbská by se připojila k Srbsku, albánsky mluvící regiony v Černé Hoře a Severní Makedonii by se připojily k Albánii a pro Bosňany by zbyla část území vedoucí k Jadranu, která by byla pod ochranou NATO.
 
Slovinské názory vyvolaly velkou nevoli u bosenského vedení a Šefik Džaferić, který je voleným zástupcem Bosňanů, potvrdil existenci slovinských názorů. Odsouhlasil i slovinské tvrzení, že v EU existují jisté kruhy, které se staví za konečné řešení rozpadu Jugoslávie a teprve potom lze jednat o rozšíření EU o země západního Balkánu.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohli jste v klidu topit do roku 2049. Fiala řekl ne. Zdražení odhaleno

6:31 Mohli jste v klidu topit do roku 2049. Fiala řekl ne. Zdražení odhaleno

Pokud bychom měli vládu, která hájí zájmy občanů, a ne zájmy cizí, už bychom měli energetickou polit…