„Já si myslím, že je zcela legitimní, a vidíme to i u konzervativních vlád, třeba ve Velké Británii, řešit i příjmovou stránku rozpočtu. Nemyslím si, že je divné se bavit o vyšším zdanění, když vrostly ceny energií a energetické společnosti mají výrazně vyšší zisky, aniž by musely vynaložit nějaké zvláštní investice infrastrukturní. Británie zavedla dočasné zvýšení zdanění energetických firem, aby se ty peníze vrátily zpátky do systému. A tímto směrem bychom se měli vydat asi i my,“ uvedl Bartoš.
Británie zvýší daně energetických společností dočasně, dokud se ceny neustálí na nižší úrovni. Ministr financí Velké Británie Rishi Sunak uvedl, že do nové daně se zabudoval i investiční příspěvek, takže firmy budou mít významnou motivaci k reinvestování svých zisků.
Výtěžek z daní by pak měl být distribuován mezi domácnostmi s nejnižšími příjmy. Na pomoc domácnostem v boji s rostoucími cenami energií letos britská vláda podle ministra financí vydá 37 miliard liber (1,1 bilionu Kč). Mimořádné zdanění nejen energetických firem ve středu oznámilo i Maďarsko.
Podle Bartoše je inflaci nutné vnímat z více pohledů. Jedním pohledem jsou zvyšující se náklady pro občany. V této oblasti by měl stát podle něj nastavit sociální síť, uvažovat o vyšší minimální mzdě, ale také se zavedením energetického tarifu, který by lidem umožnil snížit náklady na energie.
Jednat se podle Bartoše musí i o zvýšení platů státních zaměstnanců. Podle vicepremiéra hrozí, že pokud by zaměstnanci odcházeli ze státního sektoru do soukromého, stát by mohl přijít o pracovníky, které nutně potřebuje pro svůj chod.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.