Bartošovi není co závidět, soudí politolog před sjezdem. Sebevražedná mise a sprostý kotel

08.01.2022 10:27 | Analýza

„Piráti se po volbách úplně vytratili,“ myslí si politolog Jan Kubáček. „Kde jsme viděli Ivana Bartoše od vzniku vlády? Prostě úplně zmizel, přijde mi, že vyhořel a prožívá krizi. Šokuje mě, že jeho spoludruzi to vzdali. Ti by měli teď bojovat. Rezignovali na obhajobu mandátů a pokračování, takže to vypadá, že to bude mise Ivana Bartoše s jeho velkými kritiky v řadách místopředsedů. A pak mu tu misi nezávidím, je sebevražedná,“ konstatuje a vysvětluje, proč se to podle něj nedá zvládnout.

Bartošovi není co závidět, soudí politolog před sjezdem. Sebevražedná mise a sprostý kotel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj

Piráti si v celostátním fóru budou vybírat vedení strany včetně předsedy. O vedení strany se ucházejí celkem čtyři kandidáti. Současný předseda Ivan Bartoš, dále senátor Wagenknecht, ostravský radní Witosz a Jana Michailidu. Poslední zmíněná je nyní hodně propíraná. Přiznala, že její vnitřní přesvědčení je komunistické. „Moje vnitřní přesvědčení je komunistické, tedy ve smyslu původním (demokratickém),“ napsala na dotaz na Pirátském fóru.

Ještě více se však mluví o jejím zastání se pirátskou europoslankyní Markétou Gregorovou, která vulgárně osočila známého piráta Mikuláše Ferjenčíka, který Michailidu kritizoval s tím, že hlásit se ke komunismu není dobrá komunikační strategie. Vyčetla mu, že prý jde po placených místečkách, i když sama jedno královsky placené má. „Jdi do prdele, poškodil jsi stranu mnohem víc, než kdy dokáže Janka, a na rozdíl od ní, která dobrovolnicky maká dnem i nocí na tom, aby se nám to kvůli takovým, jako jsi ty, nerozpadlo pod rukama, se jen sápeš po placených místečkách,“ sdělila mu.

Což však namíchlo marketingového experta Jakuba Horáka, který má podíl na úspěšných volbách pro Piráty v roce 2017. Ten na facebooku napsal, že právě Gregorová ale nese na svých rukou podíl viny na pomalém rozpadu strany. „Dívka označující se za autentickou komunistku v sobotu kandiduje na předsedkyni Pirátů, Ferjenčík se slušně zeptá, zda je strana připravena vysvětlit její bizarní postoje voličům, a dostane sprostý kotel od europoslankyně Gregorové, která systematicky a dlouhodobě stranu rozrývá, ale sama na předsedkyni nekandiduje,“ konstatuje Horák.

Gregorové připomněl, která skupina lidí má na svědomí pirátský debakl. „Vážená paní ‚Markétko‘. Když Mikuláš řídil kampaň v roce 2017, tak jste získali 22 mandátů. Teď máte čtyři mandáty a je to právě díky výrokům levicových hňupů a hňupek, jako jste vy, kterým nedošlo, proč zmizeli ze Sněmovny Zelení a proč strany typu levice mají 0,00 %. To vy můžete za to, že se Pirátům strana ‚rozpadá pod rukama‘. Když si za statisíce měsíčně hřejete prdelku v europarlamentu a debatujete tam s lidmi od německých pirátů, tak si můžete namlouvat, že eurokomunismus je pro Česko to pravé. Výsledky voleb u nás však to nedokládají. Proč nekandidujete sama a namísto toho podporujete komunistku? Že by problém s ‚placeným místečkem‘?“ pokračoval s tím, že Ferjenčík je jedním ze tří lidí, kvůli kterým v roce 2017 Pirátům pomohl.

Jany Michailidu se zastala předsedkyně KSČM, europoslankyně Kateřina Konečná. „Říct o sobě veřejně ‚jsem komunista‘ je v podstatě společenská sebevražda. A je úplně jedno v jakém historickém smyslu to člověk myslí. To, že se Jana Michailidu rozhodla stát za svým světonázorem, považuji za odvážné, a to i přesto, že bychom se na spoustě věcí neshodli, protože aktuální pirátská politika má od té radikálně levicové asi tak daleko jako severní pól od jižního. Doufám, že se její strana za ni postaví a bude ji bránit před mediálním lynčem, který na ni pravice a soukromá média spustila. Nebo udělají zase u Pirátů kličku? Jako v případě koalice s ODS, jako s návratem Kalouska, nebo s kumulací veřejných funkcí? I když vlastně, jak to dopadne, asi víme. Radka Holedňáka – jen za zmínku o Marxovi – tito na slovo vzatí demokraté vyloučili,“ sdělila Konečná.

Vznikají dvě pirátské strany

Tato diskuse není první, která vznikla po nějakém výroku na Pirátském fóru. Pirátská strana je přitom součástí středopravicové vládní koalice. Jak pak vypadá?

„Je vidět, že je to papiňák se vším všudy. Zkombinovaly se tam dvě kocoviny. Společně prožívaná bolest z volebního neúspěchu teď začíná být překryta tím, že de facto vznikají dvě pirátské strany. Jedna složená z ministrů, politických náměstků, přeživších poslanců, ale i europoslanců a magistrátních pirátů. A do toho druhá pirátská strana dělníků kampaně, do značné míry srdcařů, dobrovolníků, řadových členů z regionů a z komunálu, kteří se logicky začínají setkávat s obrovskou společenskou frustrací, protože Piráti se vytratili. Kde jsme viděli Ivana Bartoše od vzniku vlády? Jeho místo plně převzal Vít Rakušan, Petr Fiala, občas Marian Jurečka, Markéta Pekarová Adamová. V podstatě tedy ti, kteří přebírají část voličstva Pirátů. Ivan Bartoš náhle nikde není. Přitom za pár hodin se bude znovu ucházet o vedení pirátstva,“  okomentoval pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček.

„Když si vezmete, že je to (Bartoš) pirát pirátů, o to více překvapí, že nepřišel s žádnou misí, jak si představuje roli Pirátů ve vládě, kam chce napřít energii, co udělá pro to, aby se stát změnil v chování ekonomickém, tak zejména v top servisu k občanům. Prostě úplně zmizel, přijde mi, že vyhořel a prožívá krizi. O to víc jsou vidět jeho vyzyvatelé. A to bude pro Ivana Bartoše velký problém, protože počítám, že obhájí, ale už ne s takovou převahou. Šokuje mě, že jeho spoludruzi to vzdali. Ti by měli teď bojovat. Jsou to kandidáti do pohody, ale měli by být i do nepohody. Rezignovali na obhajobu mandátů a pokračování, takže to vypadá, že to bude mise Ivana Bartoše s jeho velkými kritiky v řadách místopředsedů. A pak mu tu misi nezávidím, protože na jedné straně sledovat zájmy voličů, do toho sledovat zájmy fóra, které bude podle mě velmi kontroverzně hodnotit každý vládní krok, do toho sledování široké veřejnosti a médií a do toho ještě sledovat nějaké kompromisy s vládními partnery, to se prostě nedá zvládnout. To je sebevražedná mise,“  domníval se. 

Pokud chce Ivan Bartoš uspět, může podle Kubáčka sledovat jenom jeden cíl. „A to je nějaká míra očekávání a spokojenosti voličstva, protože to rozhodne, jestli Piráti zůstanou ve Sněmovně. Nebo fórum, aby měl klid ve straně, ale v té chvíli bude mít velké problémy před širokou veřejností a také před koaličními partnery, což v tu chvíli bude znamenat, že nevyjedná tolik ve vládě. Čímž zase nebude mít úspěchy pro veřejnost. Ivanu Bartošovi zkrátka a dobře nezávidím, protože od velmi složitého rozhodování po volbách, jestli zůstat ve vládě nebo v opozici či nárazově podporovat vládu, si teď vybírá mezi dalším složitým a velmi konfliktním rozhodováním. A to, jestli bude víc ctít zájmy voličstva, nebo fóra řadových členů a sympatizantů, či zda se soustředí na úspěch a budování vztahů s koaličními partnery. Hodně nesnadná mise,“ konstatoval Kubáček.

Je to primárně blamáž Pirátů, protože jestli Češi nemají něco rádi, tak jsou to neshody a praní špinavého prádla navenek

Piráti jsou součástí středopravicové vlády. Jak se na výroky a dění v Pirátské straně bude asi dívat volič či člen ODS, o  kterých se dá předpokládat, že neměli a nemají minulý předlistopadový režim v lásce. A jak Petr Fiala, konzervativní filozof, politolog, který se celý život zastával konzervativních hodnot a zastupitelské demokracie a teď je ve vládě s Piráty, kde jedna kandidátka na předsedkyni je přesvědčením komunistka? A to i s tím, že Ivan Bartoš či mnozí další Piráti to vidí zcela jinak, ale na druhou stranu má Michailidu ve straně i určitou podporu, jak je vidět i na přístupu europoslankyně Gregorové. „Rozhodně se od toho sjezdu dá očekávat, že se pirátstvo posune do protestu a více doleva. Jana Michailidu rozhodně není osamělým hlasem, tyto nálady jsou tam mnohem širší a budou se ozývat, tím jak se bude omezovat, škrtat, naštvanost veřejnosti bude narůstat. První, kdo za to budou platit daň, jsou Piráti, protože slibovali trochu jiné priority, sociálně vlídnou politiku,“ sdělil politolog.

„Pro Petra Fialu jsou to vrásky, problematické situace. Jediné, čím se může uklidňovat, je to, že na Pirátech nestojí důvěra vlády. Když na to přijde, tak prostě odejdou nebo budou odejiti z vlády. Pokud se tak stane, bude to po takovýchto kontroverzích. Takovéto debaty, které se vedou, je blamují před širokou veřejností a před voličstvem. Pro Petra Fialu to zatím úplně problém není, protože pokud to není selhání ODS, tak může vždycky odkázat na to, že jsou to vnitřní problémy Pirátů. V určitý moment, pokud to bude neúnosné, to bude řešit. Má výhodu, že je to o čtyř hlasech a on má převahu i bez nich stočtyřkovou. Je to hratelné, i když mu není komfortně,“ domníval se Kubáček. Současný premiér podle něj má obrovskou výhodu, že má teď velmi silnou pozici v ODS, udělal výsledek, který nikdo neočekával. „Až bude kongres ODS, může si nadiktovat, jaké chce vedení strany. Tohle ,co se děje, je pro něj určitá reputační nepříjemnost, protože někteří ho budou za to popichovat. Ale je to primárně blamáž Pirátů, protože jestli Češi nemají něco rádi, tak jsou to neshody a praní špinavého prádla navenek, což teď Piráti dělají. Poškozuje je, že nejsou soudržní a vypadají jako pytel blech, který se permanentně hádá. Trošku se u nich uchytlo to, čím trpěla sociální demokracie. Tedy hádky v přímém přenosu,“ upozornil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

17:53 Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

S vánočními a novoročními projevy se přímo roztrhl pytel. Zúčastnil se i bývalý prezident Miloš Zema…