Podobně jako v případě covidu se nám musel onen problém ohlásit již v uplynulých měsících. To, co českou společnost potrápí v roce 2021, bude podle Bašty demence, možná digitální. „V abecedě písmeno D následuje po C, a zcela zjevně se stala součástí právě probíhající pandemie. Zejména u nás při pohledu na vládní opatření a jejich praktickou aplikaci se v diskusích na sociálních sítích nebo v komentářích nezávislých publicistů objevuje toto označení pravidelně,“ dodává.
Tento termín se nabízí docela logicky, protože demence znamená duševní úpadek. „Její aktuálně nejnebezpečnější forma, digitální demence, pak představuje duševní úpadek způsobený digitálními médii,“ upozorňuje.
Německý profesor Manfred Spitzer, neurolog a psychiatr, ji definoval jako psychický proces, ve kterém přílišné používání digitálních médií vede k rozkladu poznávacích a hodnotících funkcí mozku v rozsahu dříve obvyklém pouze u lidí po těžkém úrazu mozku nebo u těžce duševně nemocných pacientů.
„Postižení mají problémy s pamětí, ztratili základní schopnosti přemýšlet do hloubky a nedokáží pociťovat hlubší sounáležitost s dalšími lidmi. Zásadně nezvládají krizové situace. Jedním z nezanedbatelných důsledků je ztráta sebeovládání, a u mladé generace nebezpečí vzniku závislosti podobné drogové či alkoholové,“ popisuje Bašta to, co v posledních měsících výrazně sleduje v české společnosti.
Když vloni kriticky sledoval konkrétní opatření státního aparátu v boji proti nákaze covid-19, všiml si několika nebezpečných momentů. „Především šlo o jev, kterému se za mého mládí říkalo alibismus; dnes se schovává za princip subsidiarity, tedy posun rozhodování na co nejnižší možnou úroveň. Většinou na takovou, kde rozhled a zkušenosti úředníků jim objektivně nedovolují pochopit širší souvislosti. Podle toho pak ta opatření vypadají,“ píše Bašta. Stačí se podívat na důsledky toho, že rozhodování o protiepidemických opatřeních přenesl stát z vládní úrovně na kraje.
Vztáhne-li definici projevů digitální demence dle profesora M. Spitzera na počínání české politiky, státní správy a médií hlavního proudu, začíná mít pocit, že u nás propukla „epidemie daleko zhoubnější než koronavirus“.
„Podle míry zasažení populace nakonec dopadnou říjnové volby, přičemž jasným indikátorem zhouby bude případný úspěch Pirátů. Mimochodem, jejich kolegové v Německu organizovali demonstrace proti přednáškám pana profesora o hrozbě digitální demence. Dobře věděli proč,“ podotýká bývalý diplomat.
Nezůstaneme v tom však osamoceni. „I některé projevy a počínání nově zvoleného amerického prezidenta dost jasně naznačují, že demence bude slovem roku 2021,“ uzavírá Bašta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: nab