Podobně jako v případě covidu se nám musel onen problém ohlásit již v uplynulých měsících. To, co českou společnost potrápí v roce 2021, bude podle Bašty demence, možná digitální. „V abecedě písmeno D následuje po C, a zcela zjevně se stala součástí právě probíhající pandemie. Zejména u nás při pohledu na vládní opatření a jejich praktickou aplikaci se v diskusích na sociálních sítích nebo v komentářích nezávislých publicistů objevuje toto označení pravidelně,“ dodává.
Tento termín se nabízí docela logicky, protože demence znamená duševní úpadek. „Její aktuálně nejnebezpečnější forma, digitální demence, pak představuje duševní úpadek způsobený digitálními médii,“ upozorňuje.
Německý profesor Manfred Spitzer, neurolog a psychiatr, ji definoval jako psychický proces, ve kterém přílišné používání digitálních médií vede k rozkladu poznávacích a hodnotících funkcí mozku v rozsahu dříve obvyklém pouze u lidí po těžkém úrazu mozku nebo u těžce duševně nemocných pacientů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: nab