Bavorsko se vydalo svou vlastní spornou cestou, kdy po pachatelích trestných činů pátrá nejen spolková policie, ale také jeho vlastní pohraniční policie. Od jejího obnovení v srpnu 2018 se úspěšnost pátrání výrazně zlepšila, konstatoval dnes Herrmann podle deníku Passauer Neue Presse. Zejména takzvaná skrytá pátrání, kdy pohraničníci provádějí kontroly vytipovaných osob v pásmu do 30 kilometrů od hranic, považuje zemský ministr za úspěšná.
V roce 2019 bavorští pohraniční policisté vydali po úspěšných pátráních 785 příkazů k zatčení a 61 zákazů opětovného vstupu do Německa, citoval dnes Herrmann z aktuálních statistik.
Úspěšnost pátrání po falešných cestovních pasech byla loni o téměř 60 procent vyšší než v roce 2017. Při potírání drogové kriminality úspěšnost vzrostla o 14 procent. V jednom případě se podařilo bavorským pohraničníkům zadržet muže se 45 kilogramy heroinu.
Bavorsko mělo svou pohraniční policii už od roku 1948. Prováděla kontroly mimo jiné na hraničních přechodech a letištích v Bavorsku. O 50 let později, po zrušení či zmírnění hraničních kontrol se sousedními státy, však byla zrušena. Obnovena byla opět k 1. srpnu 2018 jako součást zemské policie. Šlo o výsledek diskuse o přílivu přistěhovalců například přes balkánskou trasu. Zpočátku měla bavorská pohraniční policie 500 příslušníků, k letošnímu 1. březnu to má být 721 a do roku 2023 rovná tisícovka policistů.
Bavorská cesta vyvolává v Německu spory. Bavorští opoziční Zelení loni podali kvůli zřízení zemské pohraniční policie ústavní stížnost. Ochrana hranic je podle nich úkolem spolkové policie, a Bavorsko tak porušuje federální rozdělení kompetencí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp