„Je to velmi nešťastné a svědčí to spíše o rozdělování než o spojování, a to je velká škoda,“ komentoval atmosféru kolem středečního předávání státních vyznamenání Bělobrádek, podle něhož má prezident sice možnost nepozvat své kritiky na Hrad, ale byl by raději, kdyby se přes to přenesl a byl velkorysý. „Pan prezident udělil Miroslavu Tomanovi vyznamenání za ekonomický přínos, ale je pravda, že jeho podnikatelská činnost je spojena s jeho komparativními výhodami v době privatizační politiky, neboť měl kontakty z předchozí funkce,“ vyjádřil se místopředseda vlády i k dalšímu bodu slavnostního ceremoniálu, za který byl Miloš Zeman kritizován, a dodal, že on sám by ho neocenil, ale on není prezidentem.
Chce to vytvořit pohraniční policii na hranicích Schengenu
Další podstatná část pořadu už byla věnována řešení migrační krize. Podle předsedy lidovců je dobře, že na sjezdu evropské lidovecké strany se přijala připomínka o tom, že by byla možnost uvolnit část peněz, které by mohly národní státy dostat z evropských fondů a části z nich se dobrovolně vzdát, a pak tyto peníze použít ještě před hranicemi schengenského prostoru. „Je třeba navýšit objem prostředků a zadruhé je nutné zlepšit i efektivitu u rozvojové složky, aby ty peníze nebyly rozkrádány a aby šly tam, kam mají,“ vysvětlil s tím, že například v České republice máme v tomto ohledu silné neziskovky, jako je například Člověk v tísni, které jsou schopny pomoci.
„Je to určitá forma solidarity. A navíc jde o část peněz, které bychom tu použili na integrační proces, a těch je možnost se vzdát,“ řekl Bělobrádek s tím, že by to vyřešilo to, aby sem nechodili ekonomičtí migranti, a aby i vojenští uprchlíci zůstali ještě před schengenským prostorem. „Oni i takoví čeští doktoři, kteří jdou za prací do Německa, jsou ekonomičtí migranti,“ připomněl předseda KDU-ČSL s tím, že i když je to trochu jiná situace, je to ale fakt.
Obsazení hranic schengenského prostoru vojsky NATO, jak navrhoval ministr financí Andrej Babiš, je podle něj nekompetentní, což koneckonců potvrdili později i představitelé organizace. „Má ale smysl vytvořit společnou pohraniční policii na hranicích,“ řekl Bělobrádek a dodal, že i proto nyní Česká republika pomáhá v Maďarsku. „A nabídli jsme pomoc i jiným zemím jako Polsku, Itálii a tak dále,“ dovysvětlil místopředseda vlády, který posléze i připustil, že integrační plán šlo udělat lépe. „Je třeba azylantům vysvětlit, že tu máme určité hodnoty, se kterými se oni smíří, nebo z toho bude problém,“ vysvětlil předseda vládních lidovců, jak chce vláda integrovat příchozí běžence.
Kritika OSN není pro ČR ostuda
„Naše detenční zařízení nejsou hotely první kategorie. Domnívám se ale, že jsou snesitelné, je také důležité si připomenout, že ani podmínky pro naše emigranty v německých lágrech kdysi nebyly prvotřídní,“ podotkl Bělobrádek ke kritice vysokého komisaře OSN s tím, že to není pro Českou republiku ostuda a kritika ze stran mezinárodního společenství je často špatně interpretována.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd