„V Bělorusku se nic jiného nemohlo stát, to vám garantuji,“ řekl moderátorce Dvořák, podle kterého záleželo jen na tom, jak bude které procento vypadat. „Kolik procent Lukašenko nechá napsat sobě a kolik svým spíše umělým protikandidátům,“ řekl komentátor s tím, že to, že byly volby zmanipulované, dokazuje i jistá statistika. „Tam, kde byli nezávislí pozorovatelé, byla o polovinu nižší účast, než tam, kde nebyli,“ vysvětlil a podotkl, že by Lukašenko vyhrál tak jako tak, ale nebylo by to skoro osmdesát pět procent, spíše kolem šedesáti.
Novinář nicméně v televizi upozornil, že staronový běloruský prezident hledá cestu pro smíření se Západem, o čemž svědčí i to, že před volbami propustil většinu politických vězňů. „Je to mistr lavírování mezi Západem a Ruskem. Až do krize na Ukrajině byl Lukašenko pro Západ vyvrhelem, ale poté si polepšil. Nabídl hotel v Minsku k jednání a podobně. A přitom se nemusel přidat ani na jednu ze stran,“ poznamenal Dvořák.
Podle něj ale zároveň teď nastane zase jakési utahování opasků, protože se o víkendu uskutečnily nějaké demonstrace. „V sobotu se demonstrace zúčastnilo několik stovek lidí a v neděli už jen asi stovka. Potom přišlo silné Lukašenkovo prohlášení, které říkalo, jen si nemyslete, že vás nechám jen tak být,“ vysvětlil a dodal, že Lukašenko potřebuje Západ daleko více než Západ Lukašenka, i když je snaha o spolupráci vidět z obou stran.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jzd