„U mě jako u ministryně spravedlnosti je kauza ukončena. Nenašla jsem právní prostředky, jak odškodnění odbavit. Doporučila jsem panu premiérovi, že poslední možností je učinit nějaké mimořádné opatření vlády v součinnosti s Ministerstvem financí,“ řekla Benešová.
Doplnila, že Babišovi nechala k případu podklady a že premiér bude o věci zřejmě dál jednat s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO). V pátek by se měl Babiš podle Benešové setkat také s právničkou Hanou Kordovou Marvanovou, která zastupuje část bývalých klientů H-Systemu ze sdružení Maják. Právě Marvanová by nyní měla vyčíslit náklady svých klientů, dodala Benešová.
Zástupci poškozených klientů usilovali podle dřívější informace České televize o to, aby podvedeným lidem připadl areál v Rabyni, který stát zabavil odsouzenému zakladateli H-Systemu Petru Smetkovi. Podle Benešové to ale zákon neumožňuje.
Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1 095 lidí o více než 980 milionů korun. Smetka si odpykal 12 let ve vězení, v říjnu 2016 se dostal na svobodu.
Ministerstvo spravedlnosti se loni dohodlo s šedesátkou členů Majáku na odškodnění za průtahy v trestním řízení s manažery firmy. Celkem takto hodlalo vyplatit 6,3 milionu korun.
Premiéra požádali o pomoc také členové bytového družstva Svatopluk, kteří si domy po zkrachovalém H-Systemu dostavěli sami, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu, a podle rozhodnutí Nejvyššího soudu se mají vystěhovat. Ústavní soud vykonatelnost verdiktu odložil, než kauzu z podnětu družstva sám přezkoumá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk