Benešová pro Radiožurnál: Chceme majetková přiznání

25.07.2011 9:13 | Zprávy

Česká sociální demokracie by ráda zprůhlednila veřejné zakázky a zveřejňovala je na internetu. To ale požadují i Věci veřejné. V čem jsou její plány rozdílné s tím, co již předložily v minulosti Věci veřejné, to ČSSD dnes řekne na brífinku.

Benešová pro Radiožurnál: Chceme majetková přiznání

Na dnešek ČSSD plánuje, že upřesní své další protikorupční plány. Kromě maximálně průhledných veřejných zakázek a jejich zveřejňování na internetu, by ráda ČSSD obnovila finanční policii anebo prosadila majetková přiznání.

"Každá veřejná zakázka by měla mít od jejího vzniku přesný "rodný list", za její vypracování by měl být odpovědný konkrétní pracovník, který bude podepsán a ponese za správnost údajů i správnost a transparentnost celého procesu plnou odpovědnost," píše se údajně v programu. Přípravná fáze veřejné zakázky by měla být podrobena i veřejné oponentuře, včetně přezkumu antimonopolním úřadem. 

Související:
Pražská ČSSD chystá "rodný list" pro každou zakázku
VV: Úspěchy Radka Johna na MV

Veřejná správa má být plně elektronizována, dokonce i u obcí. "I v případě obcí bychom měli trvat na povinném zavedení elektronických hlasovacích zařízení v zastupitelstvech, včetně konkrétního hlasování na internetu v případě rad," požaduje ČSSD. 

V plánu je i obnovení finanční policie, zrušení anonymních akcií nebo zavedení majetkových přiznání pro vysokopříjmové skupiny občanů, či zavedení povinnosti politiků a veřejných činitelů prokazovat od určité částky zdroj nabytého majetku. Místopředsedkyně strany Marie Benešová k tomu Radiožurnálu řekla, že ale zatím není jasné, o jak velký majetek by šlo.

„Je potřeba se shodnout na tom limitu - jestli by to třeba bylo od pěti milionů, deseti milionů. Limit není daný, nicméně cítíme to jako potřebu, majetková přiznání, protože příkladů z minulosti náhlého zbohatnutí je tady mnoho a lidé na to oprávněně poukazují," uvedla Benešová v rozhovoru pro rádio.

Progresivní daň jen na chvíli

V souvislosti s majetkovým přiznáním se před časem vedly debaty o tom, že by vláda zavedla na přechodnou dobu takzvanou progresivní daň.  Ministr financí Miroslav Kalousek ale řekl, že by byl takovou daň ochoten na přechodnou dobu zavést pouze v případě, kdyby Věci Veřejné přistoupily na sjednocení DPH na 19 procentech. Nejmenší vládní strana to ale odmítla.

Podle Kalouska tím diskuse o vyšším zdanění bohatých skončila. „Já nic nehodlám a ani nic takového udělat nechci! Já jsme pouze říkal, že při diskusi o DPH -v zájmu rychlejší konsolidace - po přechodnou dobu nějakým instrumentem by byla o něco vyšší progrese.....Nicméně ta diskuse skončila. Věci veřejné odmítly devatenáctiprocentní sazbu k 1. 1. 2012. A já , samozřejmě, nehodlám navrhovat něco jiného," poznamenal k tomu ale Kalousek.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

náhrady

Proč jste je začali řešit až teď? A proč je nezrušíte úplně? Platy máte přeci dost vysoké, tak na co ještě nějaké náhrady? A máte nějak zjištěno, jaká je vůle systém náhrad změnit? Já o tom dost pochybuji, když sleduji debatu o navyšování vašich platů. Ema

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cena za čtvrt husy zkazila občanu Budějovic i chuť na pivo

20:43 Cena za čtvrt husy zkazila občanu Budějovic i chuť na pivo

Čtvrtka pečené svatomartinské husy s „přílohou“ za 569, ale také třeba za 587 korun. Bramborové kned…