"Každá veřejná zakázka by měla mít od jejího vzniku přesný "rodný list", za její vypracování by měl být odpovědný konkrétní pracovník, který bude podepsán a ponese za správnost údajů i správnost a transparentnost celého procesu plnou odpovědnost," píše se údajně v programu. Přípravná fáze veřejné zakázky by měla být podrobena i veřejné oponentuře, včetně přezkumu antimonopolním úřadem.
Související:
Pražská ČSSD chystá "rodný list" pro každou zakázku
VV: Úspěchy Radka Johna na MV
Veřejná správa má být plně elektronizována, dokonce i u obcí. "I v případě obcí bychom měli trvat na povinném zavedení elektronických hlasovacích zařízení v zastupitelstvech, včetně konkrétního hlasování na internetu v případě rad," požaduje ČSSD.
V plánu je i obnovení finanční policie, zrušení anonymních akcií nebo zavedení majetkových přiznání pro vysokopříjmové skupiny občanů, či zavedení povinnosti politiků a veřejných činitelů prokazovat od určité částky zdroj nabytého majetku. Místopředsedkyně strany Marie Benešová k tomu Radiožurnálu řekla, že ale zatím není jasné, o jak velký majetek by šlo.
„Je potřeba se shodnout na tom limitu - jestli by to třeba bylo od pěti milionů, deseti milionů. Limit není daný, nicméně cítíme to jako potřebu, majetková přiznání, protože příkladů z minulosti náhlého zbohatnutí je tady mnoho a lidé na to oprávněně poukazují," uvedla Benešová v rozhovoru pro rádio.
Progresivní daň jen na chvíli
V souvislosti s majetkovým přiznáním se před časem vedly debaty o tom, že by vláda zavedla na přechodnou dobu takzvanou progresivní daň. Ministr financí Miroslav Kalousek ale řekl, že by byl takovou daň ochoten na přechodnou dobu zavést pouze v případě, kdyby Věci Veřejné přistoupily na sjednocení DPH na 19 procentech. Nejmenší vládní strana to ale odmítla.
Podle Kalouska tím diskuse o vyšším zdanění bohatých skončila. „Já nic nehodlám a ani nic takového udělat nechci! Já jsme pouze říkal, že při diskusi o DPH -v zájmu rychlejší konsolidace - po přechodnou dobu nějakým instrumentem by byla o něco vyšší progrese.....Nicméně ta diskuse skončila. Věci veřejné odmítly devatenáctiprocentní sazbu k 1. 1. 2012. A já , samozřejmě, nehodlám navrhovat něco jiného," poznamenal k tomu ale Kalousek.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb