Benešův nešťastný projev. Ale... Tomu odsunu předcházela nacistická okupace. Historik otevřel citlivé téma

25.08.2019 12:03 | Zprávy

O poválečném odsunu třímilionové německé menšiny z Československa hovořil historik, spisovatel a nakladatel Jiří Padevět v pořadu Martina Veselovského na serveru DVTV.cz. Situaci po konci války zmapoval v knize Krvavé léto 45.

Benešův nešťastný projev. Ale... Tomu odsunu předcházela nacistická okupace. Historik otevřel citlivé téma
Foto: ČT
Popisek: Jiří Padevět

První otázka se týkala toho, zda by měli být Češi na vyřešení odsunu hrdí. „Tak většina těch Čechů, kteří na tom participovali, už nežije. Být hrdý na něco, co jsem nezažil, nejde. Tomu divokému odsunu něco předcházelo. A to byla nacistická okupace. Ty události je nutné vysvětlovat dohromady. Nemáme být na co hrdí, ale zároveň – nesypme si popel na hlavu, protože zdaleka ne všichni Češi, kteří tenkrát aplikovali kolektivní vinu, tak zdaleka ne všichni bojovali proti nacistům,“ podotkl Padevět.

Rozdíl je také mezi divokým odsunem a takzvaným řádným odsunem. „Ten probíhal od září 1945. Divoký odsun byl divoký tím provedením a český stát na něm nějakým způsobem participoval,“ podotkl Padevět. "Pokud se podíváme na některé události z toho divokého odsunu, tak jeden z impulsů brněnského pochodu byl nešťastný projev Edvarda Beneše těsně před událostí,“ dodal s tím, že při pochodu zemřelo několik desítek lidí. 

„V květnu 1945 byla většina českých politiků pro odsun. A ten odsun byl politicky i společensky nevyhnutelný,“ zmínil dále Padevět. „Nacistické násilnosti k tomu tvrdému vypořádání velmi přispěly. V létě 1945 tak neměla politická reprezentace jiné řešení,“ míní. 

Video najdete ZDE.

Při divokých událostech vzala dle jeho slov lůza spravedlnost do svých rukou. Ty se podle něj staly hned po závěru války. „A pak jsou tady události léta 1956, kdy ty masakry a týrání českých a moravských Němců má na svědomí československý stát,“ poznamenal. Podle jeho slov pak většina odsouzených za tyto masakry byla nejpozději v 50. letech propuštěna a využita jako konfidenti Státní bezpečnosti.

Otázkou podle něj vskutku je, nakonec bylo nutné bestiálně zabíjet ženy a děti. „Incidentů byla spousta. V Rovensku pod Troskami došlo k vraždě několika desítek Němců, kde například byli zavražděni i civilisté, staří muži a ženy. V brněnském pochodu je to to samé,“ připomněl.

Závěrem pak dodal, že před minulostí není dobré zavírat oči, ať už byla jakákoliv. „Řada Čechů se nechovala, jak se chovat měla, ale řada Čechů toto chování odsuzovala. Jsou zaznamenány kritiky divokého odsunu,“ připomněl Padevět v samém závěru.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala „poučoval“ o fotbalu. Zhrození: Má komentovat německého ministra, ne toto

19:45 Fiala „poučoval“ o fotbalu. Zhrození: Má komentovat německého ministra, ne toto

Premiér Petr Fiala se opakovaně pokouší přiživit na odlesku slávy fotbalových hvězd. Naposledy neodo…