Německo by, v případě odpojení dodávek ruského plynu, ropy a uhlí do Evropské unie, spadlo podle ekonoma do recese. „Jeho ekonomika by se letos propadla o takřka dvě procenta,“ uvádí Kovanda na základě včerejších zveřejněných propočtů Bundesbanky.
Cena ropy Brent by podle ní v případě zastavení dodávek vylétla až nad 170 dolarů za barel. „Takže pohonné hmoty by se v Česku prodávaly minimálně za 60 korun na litr. Před úplným odpojením EU od ruské ropy dále varuje americká ministryně financí Janet Yellenová,“ dodává Kovanda.
Jak moc je tento diskutovaný scénář odpojení nyní reálný?
„Itálie je prvním z klíčových odběratelů ruského plynu v EU, jenž je připraven se od něj zcela odpojit. Země tento týden uvedla, že tak učiní v tom případě, že požadavek Kremlu na nový způsob plateb za plyn bude v rozporu se sankcemi. Podle nálezu právníků pracujících pro Evropskou komisi a Evropskou radu to v takovém rozporu skutečně je. Evropská komise souhlasí. Včera vydala souznící stanovisko. Podle právní analýzy Bruselu by země EU musely obejít své vlastní sankce uvalené na Rusko, aby mohly dále odebírat plyn způsobem, jak si nově přeje Kreml. Obcházení vlastních sankcí odmítá například německý ministr hospodářství Robert Habeck,“ zmiňuje Lukáš Kovanda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.