Hned v úvodu pořadu konstatoval, že má strach z příliš silného Německa a doufá, že ho na uzdě udrží EU.
„Budete se divit, ale ano, obávám se toho. Jsem přesvědčený evropský federalista. Čím silnější jsou evropské instituce, tím větší šanci mají menší státy. Proto nerozumím euroskeptikům, jako je pan Klaus,“ poznamenal na úvod host. „Mezivládní spolupráce se už před lety ukázala jako nevhodná, protože znemožňuje jednání. Velkým státům dává příliš velkou moc a s tím nesouhlasím. Žádný stát by na sebe neměl brát vůdčí roli v Evropě. Evropu vidím jako nadnárodní společenství. Toto společenství by mělo hrát vůdčí roli ve světě,“ věří Posselt.
Silná EU je podle Posselta i v zájmu Německa. Tato země je totiž příliš velká na to, aby si v klasických mezinárodních vztazích ve hře jeden na jednoho byla rovná s jinými partnery, ale současně je příliš malá na to, aby ovládla Evropu. To se ostatně ukázalo za první i za druhé světové války. Vždy, když se Německo pokusilo ovládnout Evropu, tvrdě na to doplatilo. Silná EU je tedy i v zájmu Německa. Posilování nacionalistických nálad je z tohoto pohledu proti zájmům Německa.
V této souvislosti ocenil i snahy českého ministra kultury Daniela Hermana, který se snaží o prohloubení porozumění mezi oběma národy. Příjezd Hermana na sjezd sudetských Němců letos na jaře bylo prý to nejlepší, co se od války událo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp