Bylo nám sděleno, že v zemích, kde naši velvyslanci působí, se šíří zpráva, že Evropa je schopna přijmout a je připravena na tři miliony migrantů. Takováto informace se tam šíří způsobem, který vlnu ještě povzbuzuje,“ řekl Zaorálek, podle kterého Evropa potřebuje aktivní informační kampaň, jež by účinně bránila tomu, aby vlna nerostla.
Z debaty podle ministra zahraničí rovněž vyplynulo, jak důležité je mluvit se sousedy i s partnery ze západního Balkánu. Zaorálek rovněž připomněl i schůzku ministrů zahraničí Visegrádské čtyřky a Balkánu, která se bude v pátek konat v Praze. Na pondělním zasedání ministrů v Bruselu se to pak prý pokusí zařadit na program jako klíčovou ochranu vnější hranice EU a politické řešení situace v Sýrii.
Měla by to být celoevropská kampaň, myslí si premiér
K problému se zároveň vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), jenž míní, že by především ambasády měly o evropských poměrech informovat realisticky. „Setkáváme se s tím, že lidé, kteří obchodují s migrací, poskytují lidem v uprchlických táborech zkreslené informace o skutečných poměrech v Evropě,“ podotkl premiér a dodal, že to znamená, že se nadsazuje sociální zabezpečení, řešení bydlení a zaměstnání. „Vytvářejí se iluze, které potom jsou vystřídány deziluzí,“ dodal Sobotka s tím, že by měla být kampaň celoevropská a měla by lidem z těchto zemí vrátit perspektivu, aby ji nehledali jinde.
Následně Sobotka označil dvoudenní setkání zástupců státní správy s českými ambasadory za unikátní poradu a informace z ní prý budou využity na migračním summitu EU – Afrika na Maltě. „Není ale důvod, abychom měnili svůj přístup k této krizi. Od začátku klademe důraz na ochranu vnější hranice EU a na tom jsme se shodli i dnes,“ řekl dále premiér.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd