Poradce premiéra v minulých dnech řekl, že si nemáme hrát na bezplatné a všem dostupné zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) však – zjednodušeně řečeno – tuto tezi odmítá. „Není to tak jednoduché. Myslím si, že systém selhává, rozpadá se. Buď plánovitě, nebo hloupostí, nebo možná nekompetentností. Je to vidět třeba u pana ministra. Myslím si, že lepší by bylo, kdyby se vrátil na rentgenologické oddělení, než šéfoval současné době Ministerstvu zdravotnictví. Na druhé straně, musíme si přiznat, že pan Křeček jako poradce premiéra na tom má svůj vliv: zdravotnictví trpí finančním nedostatkem. Já si myslím, že není pravda to, že kdo potřebuje zdravotní péči, že ji nedostane. Ta různá centra a různé transplantace, to je sice jenom vrchol té medicíny, ale to, co se rozpadá, je to zespodu,“ poznamenal Dryml.
Pacienti se podle něj zlobí na současnou vládu. „Zlobí se na to, jak to tady v tomto státě funguje. A když se setkají s tou surovou realitou, a my máme ty poznatky, protože nám píší, stěžují si, tak jsou šokováni. Z toho, co se stalo za ty roky s českým zdravotnictvím,“ dodal Dryml.
„České zdravotnictví je mnohem lepší, než si většina lidí myslí. A největší hodnota, která je na českém zdravotnictví, je vysoká míra spravedlnosti, protože na základě veřejného zdravotního pojištění mají všichni dostupnou opravdu širokou škálu lékařských výkonů. To, co není hrazeno ze zdravotního pojištění, je naprosté minimum a jsou to marginální zákroky. Takže ta dostupnost je velmi široká. Ale samozřejmě setkáváme se potom s realitou, a jak říkal pan Dryml naprosto správně: zdravotnictví trpí nedostatkem peněz. Čím větší bude nedostatek financí, které do zdravotnictví jdou, tak tím bude větší rozdíl mezi tou teorií a tou praxí,“ sdělil v reakci dále Kubek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vanda Efnerová