„Tento způsob návrhu vyznamenání je zcela v duchu zákona o udělování státních vyznamenání, je však v kompetenci prezidenta republiky, který z návrhů přijme, či koho dalšího navrhne sám na vyznamenání,“ uvedli dnes ve společném prohlášení předseda ČBK kardinál Dominik Duka a místopředseda ČBK arcibiskup Jan Graubner. „Jako zástupci katolických věřících jsme vždy potěšeni, když je vyznamenán člověk, který osvědčil svou víru i občanské postoje, a ukázal tak svým spoluobčanům dobrý příklad života,“ uvedli.
Podle prezidenta udělal Vlk všechno pro to, aby spory mezi církví a státem byly co největší. Podle kolegia projektu Paměti národa, který shromažďuje vzpomínky pamětníků totalitních režimů, Zeman o Vlkovi účelově lže a tím, že odmítá vyznamenání udělit, si vyřizuje osobní účty.
„Je to lež pronesená člověkem, který se nestydí vyznamenávat bývalé komunisty, udavače Státní bezpečnosti, někdejší komunistické ministry, vydírá ministra kultury ohledně vyznamenání jeho strýce, někdejšího vězně koncentračních táborů Jiřího Bradyho,“ komentovalo kolegium Zemanovo rozhodnutí. Jeho členy jsou třeba socioložka Jiřina Šiklová, teolog Tomáš Halík nebo šéf Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.
Vlk, který zemřel po těžké nemoci letos 18. března ve věku 84 let, v minulosti Zemana kritizoval. Naposledy loni na podzim za okolnosti neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). Bývalý pražský arcibiskup kvůli tomu vyzval k neúčasti na ceremoniálu 28. října na Pražském hradě. Tehdy také uvedl, že lidé by v budoucnu měli lépe vybírat kandidáty na prezidenta. Vlk rovněž ostře kritizoval dohodu mezi Pražským hradem a katolickou církví o majetkovém vyrovnání, označil ji za protizákonnou a protiústavní. Zeman se pak nezúčastnil Vlkova pohřbu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk