Dodal, že církev se chce dohodnout například na úpravách v okolí kostelů a hřbitovů nebo na pronájmu pozemků. Stranou nemá zůstat ani charitativní práce. Farní charity se podle něj stávají součástí sítě sociálních služeb. „Tímto způsobem to vzájemné prohlášení, memorandum, pomáhá tyto vztahy upevnit a také je regulovat,“ sdělil Duka.
S městy a obcemi podle něj církev ve zvýšené míře spolupracuje už od počátku zákona o restitucích. „Nyní, kdy se tento proces chýlí ke konci, je zase zapotřebí navázat určitou novou formu spolupráce,“ sdělil kardinál. „Je to možnost dialogu, vzájemné pomoci a vzájemných projektů, protože pochopitelně kostely jsou viditelné symboly,“ komentoval záměr.
Podle generálního sekretáře ČBK Stanislava Přibyla se má spolupráce týkat i rozvoje občanské společnosti a spolkového života. „Už dnes se stává, že lidé kolem kostela jsou často jedinými lidmi, kteří dělají nějakou živou kulturu. Už třeba tím, že zpívají v kostele a pak jsou ochotní zazpívat ještě někde jinde. To je kapitál, který musíme využít pro soužití obce a církve. Každý člen církve je někde doma a my se chceme cítit jako platní sousedé,“ řekl Přibyl.
Biskupové se na dvoudenním zasedání shodli i na prohloubení české církevní pomoci na Ukrajině. Podpořili iniciativu za propuštění biskupa čínské podzemní církve Petra Šao Ču-mina a ocenili úsilí emeritního hongkongského biskupa kardinála Josepha Zena o zlepšení situace čínských katolíků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk