Ozbrojené síly Ruské federace, společně s jednotkami Wagnerovy skupiny, pokračují v dobývání města Bachmut. Podle zprávy britského ministerstva obrany jsou ukrajinské jednotky v částečně obklíčeném městě „pod tvrdým tlakem“. Ruským oddílům se podařilo proniknout do severních předměstí města, kde svádějí tuhé boje s ukrajinskou armádou. Zásobovací trasy ovládané Ukrajinci se podle Britů dále přetrhávají. „Ukrajina do oblasti vyslala elitní jednotky a během posledních 36 hodin byly zničeny dva klíčové mosty v Bachmutu, včetně životně důležitého mostu spojujícího město s poslední hlavní zásobovací trasou z Bachmutu do obce Časiv Jar,“ píše se dále v prohlášení. Podle americké neokonzervativní neziskové organizace Institut pro studium války (ISW), jejíž činnost je financovaná převážně americkými zbrojařskými firmami, se jedná o plánovaný a řízený ústup ukrajinské armády z města. Svými útoky na mosty si prý Ukrajinci připravují vhodné podmínky pro uskutečnění takové operace.
Ještě před pár týdny se o Bachmutu mluvilo jako o důležitém strategickém městě, které představuje klíč k ovládnutí zbytku Donbasu, neboť skrze něj vedou hlavní komunikační a zásobovací trasy. „Nevzdáme se Bachmutu. Budeme bojovat, jak dlouho to půjde,“ hřímal tehdy Volodymyr Zelenskyj a označoval město za nedobytnou „pevnost“. Nyní však s drtivým postupem ruských vojsk ukrajinské vedení mění rétoriku a začíná připouštět možnost „strategického ústupu“. „Neobětujeme všechny naše lidi za nic,“ říká teď ukrajinský prezident o osudu strategického města. „Zatím město drží, ale v případě potřeby se strategicky stáhnou. Naše armáda samozřejmě zváží všechny možnosti,“ připouští jeho poradce Alexandr Rodnyjanský.
Šéf elitní ruské soukromé armády Wagner PMC, podnikatel Jevgenij Prigožin, v pátek prohlásil, že jeho jednotky již téměř zcela obklíčily Bachmut. Ve videu zveřejněném na platformě Telegram řekl, že pod kontrolou ukrajinských sil zůstala pouze jedna úniková silnice vedoucí ven z města. Prigožin vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby nechal děti a starce odejít z města. „Obracím se na ukrajinského prezidenta. Jestliže dříve u nás bojovala profesionální ukrajinská armáda, dnes vidíme stále více starých lidí a dětí. Bojují, ale jejich život v Bachmutu je krátký – den, dva. Dejte jim možnost opustit město,“ apeloval do Kyjeva Prigožin. O věci informovaly mimo jiné turecká tisková agentura Anadolu Agency a panevropská zpravodajská stanice Euronews.
... pic.twitter.com/hZiuOsiHiN
— ?????? (@DrazaM33) March 3, 2023
Právě bojovníci Wagnerovy skupiny, přezdívaní jako „hudebníci“, sehrávají podle světových médií klíčovou roli v bitvě o Bachmut. Tato soukromá armáda, založená ruským podnikatelem Prigožinem, se v posledních letech zapojovala do řady konfliktů na Blízkém východě a v Africe. Např. v Sýrii její příslušníci bojovali na straně tamní vlády proti tzv. Islámskému státu (ISIS). Letos v lednu americká federální vláda zařadila Wagner PMC na seznam nadnárodních zločineckých skupin.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: AKS
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.