Riziko, že se počet pacientů na jednotkách intenzivní péče se dostane k dvoutisícové hranici, je podle ministra Blatného reálné. „Pravděpodobně ten nadcházející týden bude ten nejkritičtější v nemocnicích,“ soudí dle dosavadních modelů. I když záložních lůžek jsou podle něj desítky až stovky, problémem je dostatek kvalifikovaného personálu. Potřeba může být navíc až 300 lékařů a až 1000 zdravotních sester
Pak by se mohla situace v českých nemocnicích zlepšit. „Jestliže se potvrdí předpoklady, pak v průběhu tohoto týdne bude patrné zabrzdění epidemie, to může mít následně zhruba za deset dní odraz v nemocnicích, kde by se měla zastavit eskalace zátěže pro JIP,“ dodal šéf resortu zdravotnictví.
Na základě vládního rozhodnutí schváleného ve středu mohou jednotlivá hejtmanství dát pracovní příkazy lékařům ambulantním specialistům, dalším zdravotníkům a medikům. Tato nařízení je podle Blatného potřeba mít.
Předpokládá, že nemocnice budou především využívat studentů medicíny, kteří v nich působí dobrovolně už nyní. Přesto, bez rezervy vznikající pracovní povinností by se zřejmě tato kritická situace, která má přijít v dalším týdnu, nemusela zvládnout. „Nejpostiženější kraje k ni budou muset sáhnout. Problémem byl právě chybějící kvalifikovaný personál k volným lůžkám,“ připomněl.
Odhaduje, že na jednotky intenzivní péče by mohla být použita stovka záložních vybavených lůžek. Pro pacienty s covidem-19 by mohlo být k dispozici 540 až 570 standardních lůžek s kyslíkovým přístrojem.
Děkani lékařských fakult tento krok kritizovali, nasazení studentů podle nich negativně ovlivňuje kvalitu studia a může vést do budoucna k problému v celém zdravotnictví.. „Konzultovali jsme to, řadu jejich požadavů jsme zařadili. Vnímám nesouhlasné stanovisko, je ale třeba si uvědomit, že dosud tuto pomoc studenti medicíny drželi,“ argumentoval ministr.
I přes vytíženost nemocnic však vláda dlouho odmítala pomoc ze zahraničí. V pátek Česká republika aktivovala zahraniční pomoc, kterou nabízejí Německo, Maďarsko, Polsko.
„Proč i přes kritickou situaci, kterou vidíme v tuzemských nemocnicích, nebyl nikdo z pacientů do zahraničí převezen?“ zajímal se Moravec.
„O pomoc jsme požádali, když české nemocnice přestaly mít vlastní kapacity. To, si myslím, je korektní přístup,“ odmítl Blatný námitku, že by celou věc zdržovali, protože by v tom sehrála roli politika.
Jde o požadavky nemocnic. „V průběhu víkendu byly z Pardubického kraje vzneseny dva požadavky na převoz pacientů do zahraničí,“ řekl s tím, že tyto požadavky byly zavedeny do systému.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab