Bohatí jsme díky koruně. Ekonom to vidí. Euro? Podívejte se na Slovensko

12.05.2023 6:10 | Ze sítí

Brzdou hospodářského růstu je jak spotřeba domácností, tak i aktuální stav státní správy, říká ekonom Petr Sklenář. Trh práce je „vysáván“ veřejným sektorem. Dlouhodobě veřejný sektor zaměstnával 600 tisíc lidí, na konci roku 2021 tomu bylo 880 tisíc. V přijetí eura nevidí pro českou ekonomiku jako celek významnější přínos a navíc uvádí, že „euro není všelék“. Posilující koruna dokáže podle ekonoma tlumit inflační tlaky působící v ekonomice. Za třetinu dohnání německých mezd Česká republika vděčí právě silnější koruně.

Bohatí jsme díky koruně. Ekonom to vidí. Euro? Podívejte se na Slovensko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Detail tisícikoruny, ilustrační foto

Petr Sklenář v rozhovoru vycházejícím v rámci seriálu Kam dále, Česko zveřejněném deníkem e15 poskytl odpověď na to, co přesně v loňském roce bylo brzdou hospodářského růstu. „Když se díváme na celý rok, hlavní brzdou se stala spotřeba domácností. Tvrdě na ně dopadly následky inflace, nastal hluboký propad reálných příjmů,“ řekl ekonom a uvedl, že na konci roku 2022 se reálné HDP nacházelo stále ještě jedno procento pod úrovní, na jaké byla česká ekonomika před covidem. Většina složek je na stejné úrovni, nebo dokonce i nad jako v posledním kvartálu roku 2019, pod úrovní je pouze spotřeba domácností, a to o osm procent. Právě to označuje ekonom jako jeden z možných faktorů, který by mohl v polovině tohoto roku „nakopnout hospodářství nejrychleji“. Tedy za podmínky, že se podaří zkrotit inflaci.

V přijetí eura Sklenář nevidí pro českou ekonomiku jako celek významnější přínos. Krátkodobě nebo střednědobě by to podle něj mohlo pomoci vývozcům zboží a služeb, a to zafixováním kurzu. I přes zafixování nominálního kurzu však stále zůstává reálný kurz, který se měnit může, což by přineslo jiné problémy. „Ale to je iluze, že když zafixuji nominální kurz, tak se zbavím některých efektů. Protože dál pokračuje změna reálného kurzu. Exportéři by tedy nečelili problému posilující koruny, ale zase by čelili stejnému problému, a možná ještě silnějšímu ze strany nárůstu nákladů, zejména mezd,“ vysvětlil ekonom a dodal, že v době krize mzdy nemohou klesnout a slabší kurz by vývozcům s touto situací nepomohl.

Sklenář dále uvedl, že mzdy, převedou-li se na eura, se v České republice za posledních dvacet let pětinásobně zvýšily: „Když vezmeme vývoj mezd za posledních dvacet let, vždy se fixujeme jen na vývoj v korunách, ale mzda v přepočtu na eura se za těch dvacet let zvýšila skoro na pětinásobek. A když to rozebereme, dvě třetiny z toho dělá nárůst v korunách a třetinu tvoří změna kurzu.“ Za toto „dohánění německých mezd“ podle Sklenáře vděčí Česká republika právě silné koruně.

Jako důvod, proč by Česká republika neměla přijímat euro jako svou měnu, uvádí, že koruna ekonomice pomáhá vyrovnávat dopady vnějších šoků svým oslabením. Kurz koruny podle Sklenáře nevyvolává problémy, nýbrž jejich negativní následky mírní. „Koruna svým posilováním dokáže tlumit inflační tlaky v ekonomice a zajišťuje naši konvergenci k bohatším zemím v západní Evropě,“ řekl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…