Výsledkem by podle nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové mohly být změny vnitřních předpisů nebo také legislativy. Případy ke kontrole podle Bradáčové vzejdou z analýzy, kterou si nechala zpracovat ohledně krajů spadajících pod pražské vrchní státní zastupitelství a kterou nyní plánuje doplnit i o zbývající dva moravské kraje.
„Kontrola skončených věcí by neměla být dělána plošně, měla by zacílit na problematické trestní věci. Z obecné analýzy lze vytipovat trestní věci, kde mohlo dojít k zásadnímu zmaření objasnění špatným postupem policejního orgánu nebo nedůsledným postupem státního zastupitelství,“ řekla Bradáčová v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Většina těchto nejzávažnějších trestných činů, kdy hackeři útočí například na kritickou infrastrukturu státu, podle Bradáčové zůstává neobjasněná. Důvodem je i to, že některé útoky přicházejí z ciziny. Považuje proto za důležitou mezinárodní právní spolupráci.
S ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) chce žalobkyně jednat o návrhu, podle něhož by měla vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci převzít působnost u kybernetických trestných činů, při kterých dochází k útoku na kritickou infrastrukturu státu. Návrh už je ministerstvu delší dobu předložen. „Nyní po nástupu do funkce bych ráda intenzivně s ministrem spravedlnosti jednala, aby alespoň část nových bodů vyhlášky ve vztahu ke kyberkriminalitě přijal,“ oznámila Bradáčová.
Podílet se má i nový náměstek
Část návrhu související s kyberkriminalitou by mohla platit už od poloviny letošního roku. „Pokud chceme čísla objasněnosti zlepšit, je to celý balík opatření,“ řekla nejvyšší státní zástupkyně a dodala, že právě opatřením se chce věnovat. Za důležité označuje posílení specializace v rámci státních zástupců a na všech článcích policie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská